Kräver tydligt eurobesked av Juholt

Publicerad 26 aug 2011
kl 14:04
Uppdaterad 26 aug 2011
kl 15:27
Carl B Hamilton är kritiskt till det svaga intresset för euron hos regeringen och socialdemokraterna.
Carl B Hamilton är kritiskt till det svaga intresset för euron hos regeringen och socialdemokraterna.Foto: Anders Selnes
 

I dagsläget är det helt oklart var socialdemokratin står i eurofrågan, säger Carl B Hamilton (FP) ordförande i riksdagens EU-nämnd.

Carl B Hamilton (FP), ordförande för riksdagens EU-nämnd, kräver att Håkan Juholt deklarerar var han står i eurofrågan. Kravet kommer efter att socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson Tommy Waidelich i måndags på Europaportalen avvisat ett svensk medlemskap under sin livstid.

Hamilton vill också att regeringen aktivt försvarar euron och argumenterar för en svensk anslutning. Han tror att den svenska opinionen om fem år har svängt  till eurons fördel när krisen är över och euroländernas samarbete fördjupats. Då är det dags att planera för en svensk folkomröstning om euron.

Europaportalen träffade Carl B Hamilton för att få Folkpartiets uppfattning om den senaste utvecklingen av den europeiska skuld- och bankkrisen och den svenska euroopinionen.

Kommer euroländerna att klara krisen? 

– Ja det är jag övertygad om men det sker inte utan mycket gråt och tandagnissel, bökiga politiska processer och regeringar som faller.
 

Hur vill du se lösningen på den europeiska skuld- och bankkrisen?

– Ländernas upplåningsbehov måste minska och det sker genom högre skatter och lägre offentliga utgifter. Det finns ingen väg runt detta. Jag vill också se en mer gemensam finanspolitik.

Vad innebär en mer gemensam finanspolitik?

– Länderna måste överlämna mer av suveräniteten över sin budgetpolitik till varandra och EU-kommissionen. Inget land ska få ha större upplåning och budgetunderskott än vad de andra länderna kan acceptera. 

Det här börjar lika euroobligationer…?

– Det vill jag inte ha. De enskilda länderna måste ta ansvar för sin egen upplåning.

Vilka är erfarenheterna av de tio år som gått sedan euron infördes?

– Att marknaden måste vara med och bedöma risken för statsbankrutt och disciplinera länderna. Jag litar inte riktigt på att EU-länderna är tillräckligt tuffa och elaka när det behövs.

När Tyskland och Frankrike 2003 bröt mot budgetreglerna i stabilitetspakten gav det inga omedelbara problem. Men nu efteråt kan vi se att det var ett avgörande felbeslut.

Hur tycker du sammanhållningen mellan euroländer fungerar?

– Den är bra. Det är klart att det är lättare att samarbeta om solen skiner och man har vind i ryggen. De här kriserna driver ju länderna samman. Det är viktigt och bra att länderna binder upp varandra och lägger restriktioner på varandra.

Är det då rätt av Finland att kräva extra garantier för att bevilja Grekland nödlån?

– Ja. Jag har mycket stor förståelse för den finska hållningen som har historiska förklaringar. Vid tre stora tillfällen under 1900-talet senast på 1990-talet fick Finland ta upp stora lån för att klara sig själv och betala tillbaka utan hjälp från andra.

Vad vill du säga till den svenska opinionen som så starkt motsätter sig euron?

– Det första jag vill säga är att det inte är fel på euron. Om man driver en vettlös ekonomisk politik som leder till budgetunderskott och ökad skuldsättning så spelar det ingen roll vilken valuta man har. Det är den förda politiken som är fel.

I slutändan kommer euroländerna att lösa krisen och om fem år kommer vi att se tillbaka på detta som en väldigt allvarlig kris som löstes med ett mer överstatligt och långtgående politiskt samarbete.

Men hur ska opinionen vändas?

– Det som övertygar svenska folket är när man ser att euroländerna har löst krisen.

Om, ska vi säga fem år, kommer väljarna att se att bredvid Sverige finns ett valutaområde där man samarbetar ännu mer än tidigare och att vi står ännu mer utanför. Vi kommer då ha väldigt svårt att ta vara på våra egna intressen.

Hur snart bör Sverige ansluta sig till euron?

– Så snart som det är möjligt. Men det är svårt att vinna en folkomröstning innan krisen är löst.

Hur vill du kommentera Tommy Waidelich uttalande att han inte vill se ett svensk euromedlemskap under sin livstid?

– Jag blev förbluffad när jag läste det. Det som är problemet med vad  Waidelich säger är inte frågan om euron utan att han vill att Sverige ska stå vid sidan om. På det ekonomiska området har socialdemokraterna aldrig haft den hållningen under efterkrigstiden. Nu verkar det som att man är nöjd med att inte vara med. Det är i grunden en ny linje.  

Vad tycker du om uttalandet rent generellt. Kan man slå fast en politik på det sättet, på livstid?

– Nej det händer så mycket hela tiden. Jag tror att om några år när krisen är löst kommer man, kanske en socialdemokratisk regering, att upptäcka att det är väldigt besvärligt att stå utanför.

Vad betyder det här för dina perspektiv att ha en folkomröstning om fem till tio år. Är inte frågan nu blockerad för lång tid fram över?

– Jag avvaktar att Håkan Juholt eller partistyrelsen slår fast vad det är som gäller. Man kan inte ta ett sådant slafsigt uttalande från Tommy Waidelich som den nya partilinjen. Det måste formuleras i någon slags text. Vi får vänta och se vad socialdemokraterna egentligen tycker. I dagsläget är det helt oklart.

Du anser att Sverige förlorar inflytande i EU genom att stå utanför eurosamarbetet. I vilka specifika frågor ser du en sådan förlust?

– Ta europluspakten som ett exempel. Där dök det upp skrivningar om att regeringarna skulle kunna ingripa i lönebildningen något som vi aldrig accepterat om vi varit med från början. Sverige har ju en annan modell. Om man inte är med från början och påverkar utformningen av regelverken kan det bli till nackdel för Sverige.

Men lönebildningsfrågan löstes sig ju i slutändan…

– Ja, men det hade varit bättre om man gjorde rätt från början. Vi kan inte vara säkra på att det alltid löser sig i slutändan genom fotarbete från svensk sida.

Vi gick igenom en bank- och finanskris i början av 1990-talet och Sverige är ett exempel på hur ett land klara en sådan kris. Som det är nu kan vi inte föra fram våra erfarenheter på ett effektivt sätt eftersom vi inte är med i förhandlingsrummet.

Men Sverige kan ju meddela sig…

– Ja visst, vi kan tala om vad vi tycker.

… räcker inte det?

Nej, man ska sitta med och hamra fram besluten och ta de diskussioner och konflikter som finns. Det är en urgammal svensk linje att vi ska vara med i alla de sammanhang där det fattas beslut som är av betydelse för Sverige.

I regeringsförklaringen står det sedan några år att ”Sverige ska tillhöra kärnan i det europeiska samarbetet”. Har regeringen lyckats med det?

– Nej. Vi står ju utanför hanteringen av skuldkrisen. Regeringen borde argumentera för att Sverige ska gå med i eurosamarbete.

Är det sannolikt att regeringen i dagsläget kommer att argumentera för euron?

– Det verkar inte så. Men det strider mot Sveriges långsiktiga intressen att inte regeringen argumenterar för euron. Den måste förklara hur länderna arbetar för att lösa krisen och inte retirera till i en passiv hållning på läktaren.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.
Erik
26 aug 2011
kl 15:03

"Om man driver en vettlös ekonomisk politik som leder till budgetunderskott och ökad skuldsättning så spelar det ingen roll vilken valuta man har."

Trevligt att Hamilton deklarerar sin ekonomiska okunskap så här öppet! Det spelar en j-vla roll vilken valuta man har. Specifikt, ger man upp kontrollen över den egna valutan och sin riksbank får man problem när inte samma politik passar alla medlemsländerna. Vi varnade för detta bl a innan vår egen EMU-omröstning.

Öppet mål då, Waidelich?

Erik Johansson
26 aug 2011
kl 15:20

Ekonomisk politik kan föras demokratiskt i stället, vilket t.o.m. Carl B. Hamilton begriper: " -- Vi gick igenom en bank- och finanskris i början av 1990-talet och Sverige är ett exempel på hur ett land klara en sådan kris. --"

Så här tycker ALDE, folkpartiets EU-parlamentsgrupp (punkt 6): "-- förstärkt ekonomisk styrning efter införandet av euron." Demokrati är inget för dem - tänk om folket röstar "fel"!

Carl B Hamilton är odemokratisk: "-- – Länderna måste överlämna mer av suveräniteten över sin budgetpolitik till varandra och EU-kommissionen. --" " -- ett mer överstatligt och långtgående politiskt samarbete."

Erik Johansson
26 aug 2011
kl 16:03

EU är baron Frankenstein, EMU är monstret som han skapade och nu förstör honom själv!

olle ljungbeck, olle.ljungbeck@gmail.com
26 aug 2011
kl 17:15

Jag har alltid förvånat mig över att Hamilton är professor. Han saknar totalt kunskap om ekonomi. Jag kan inte få det till annat än att det är en politisk utnämning. Det mest förvånande är att han inte lyckas inse att EMU, Euron, stabilitetspakten, konvergenskraven med den gemensamma räntan är omöjligt i en så heterogen samling stater. Men för Hamilton finns det ingenting som är omöjligt eftersom han inte bryr sig om hur det går med Sverige bara vi ansluter oss till Euron. För honom hägrar federationen. elitstaten eller varför inte diktaturen där vanliga människor aldrig får något inflytande utan bara sådana som Hamilton etc.

Ulli
29 aug 2011
kl 16:19

Oacceptabelt att tillåta mer överstatlighet nu när mer än nånsin folk i gemen vill se mindre av den varan. Eu måste helt enkelt ta ett steg tillbaka på många områden och detta skall kunna tas väl imot. No bailout klausulen och lissabonfördraget var en demokratisk, etisk och moralisk katastrof.

Erik Johansson
29 aug 2011
kl 16:36

Carl B. Hamilton och Olle Schmidt (fp/ALDE) hoppas att folk har glömt dagens EMU-kris om några år. De längtar efter mer eurokratisk överstatlighet och Olle Schmidt, Marit Paulsen & Co vill ge EU egen beskattningsrätt.

Rolf Samuelsson
6 sep 2011
kl 07:16

Jag lyssnar i denna stund på Juholt på radion om Införande av euron Många sammanträden i EU är stängd p.g.a. vårt utanförskap om euron Vi har inget att säga till om i praktiken utan kan bara vara hänvisade till skvaller. Tänk om Juholt
Rolf Samuelsson(s)
Alfta
Hälsingland

thomas s
4 oct 2011
kl 16:25

Tokigt, först anser han att den förda politiken har varit fel (vilket är korrekt) och har skapat krisen men när det är löst (?) så finns det inga problem längre (?). Någon slags system som är tillräckligt transparent som kontrollerar och vaktar systemet krävs juoch måste fungera. Argumentet att man inte agerade mot tyskland när det bröt mot stabilitetspakten faller då grekland med flera mörkade siffrorna.

Nyheter från förstasidan

Tyskland pressas inför EU-toppmöte

STOCKHOLM » Informellt möte. Inför onsdagens EU-möte vinner Frankrikes krav på euroobligationer allt mer stöd – emot Tyskland och Sveriges vilja.

Demokratin behöver Schlager-EM i Azerbajdzjan

Faradj Koliev » Ge regimen reseförbud. Politiker måste ta ett tydligt ställningstagande mot diktaturen i Azerbajdzjan.
Kenneth Bengtsson, ordförande i arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringsliv. Arkivbild.
Sören Andersson

Bengtsson: Krisen kan ge ett starkare Europa

STOCKHOLM » USA-avtal kan ge EU tillväxt och jobb. – Vi måste ta upp konkurrensen med de nya tillväxtländerna, säger Kenneth Bengtsson, ordförande för Svenskt Näringsliv.

Länder mörkar sin ekonomiska EU-redovisning

Olle Schmidt (FP) » Spanien värst. Medlemsländernas vägran att delge Europaparlamentet sin årliga rapportering strider mot reglerna, men förhoppningsvis är det nu slut med hemlighetsmakeriet.

Kylig premiär för Merkel och Hollande

STOCKHOLM » Hollande: Allt måste upp på bordet. Den franske presidenten står kvar vid att finanspakten ska omförhandlas.
Budgetkommissionär Janusz Lewandowski menar att medlemsländerna måste vara mer ärliga när de när de talar om EU-budgeten.
Debatt
Anders Selnes

Budgetkommissionären: EU-länderna lider av minnesförlust

Janusz Lewandowski » EU-kommissionen bantar personalstyrkan. Det finns mycket goda skäl till att EU:s budget ökar nästa år.

Pressade greker tvingas till nyval

STOCKHOLM » Regeringsbildning misslyckades. Det sista försöket att skapa en regering bestående av teknokrater sprack på tisdagen – nu väntar nyval inom en månad.
Kent Johansson (C) kom in i Europaparlament i höstas då han efterträdde nuvarande miljöminister Lena Ek.
Fredrik Haglund

Johansson: Mer regionalt självstyre

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. – En svensk ser det som ett problem att ingå i Europa, säger Kent Johansson (C) som vill öka integrationen i unionen.

Erlandsson: Minska slakten utan bedövning

BRYSSEL » Sverige inte ensamt i kritiken. En stor del av allt kött i EU kommer från djur som slaktats utan bedövning.

Allvarligt valbakslag för Merkel

BRYSSEL » Framgång för socialdemokrater. ”Ett bittert nederlag” kallar kristdemokraternas toppkandidat valresultatet i Nordrhein-Westfalen.

Spanien missar budgetmål

BRYSSEL » “Italien på rätt väg”. Flera EU-länder är på väg ut ur krisen.

Tymosjenko anklagas för medhjälp till mord

BRYSSEL » Tyskland skärper tonen ytterligare. Den ukrainska oppositionspolitikern Julia Tymosjenko misstänks för att ha planerat och finansierat mordet på en parlamentsledamot.

Tyskland tvärvänder – släpper upp inflationen

BRYSSEL » Hjälper krisande euroländer. Tyska Bundesbank lättar på landets tuffa inflationskrav. Det kan ge höjda svenska löner menar ekonom.

Kommissionen får ansvarsfrihet trots kritik

BRYSSEL » Ministerrådet knäpps på näsan. Europaparlamentet ger inte ansvarsfrihet till fyra EU-institutioner för 2010:s budget.

Merkel sockrar bud till Paris

BRYSSEL » Hollande vänder sig till EU-ledare. I utbyte mot projektobligationer hoppas den tyska förbundskanslern Angela Merkel nå en kompromiss med den nyvalde franske presidenten om EU:s finanspakt.

Arbetslösheten tickande bomb i Europa

Gustav Blix (M) och Henrik von Sydow (M) » Socialdemokraterna blundar. Jobbskatteavdrag finns i 17 OECD-länder och alla utvärderingar visar på positiva och betydande effekter på sysselsättningen.

Kraftigt motlut för grekiska regeringsbildare

BRYSSEL » Fem kravpunkter. Den nye grekiske regeringsbildaren, vänsterledaren Alexis Tsipras, söker stöd utanför parlamentet i kamp om åtråvärda bonusmandat inför befarat nyval.

Svenska företagare vilse i EU

BRYSSEL » ”En enorm potential går förlorad”. Svenska företagare har dålig koll på EU:s inre marknad.
Europeiska Ekonomiska och Sociala Kommitténs, EESK, sammanträde den 25 och 26  april 2012.
MittEuropa

Kollektivavtal bör värnas vid upphandling

Ellen Nygren » Kraftfulla rekommendationer. Löntagarnas villkor vid offentlig upphandling vållande livlig debatt mellan fack och arbetsgivare vid EESK:s senaste möte.
Hannes Swoboda ordförande för socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Anders Selnes

S-ledare: Det blåser en ny vind i Europa

STOCKHOLM » Med Hollande förstärks den. Vi utmanar de konservativa om makten i EU. Det beskedet ger den nye S-ledaren Hannes Swoboda till Europaportalen.
Arbetsmarknadsutskottet i riksdagen säger nej till EU-förslag om ny arbetsrätt.
Camilla Svensk

Svenskt nej stoppar EU:s nya arbetsrätt

BRYSSEL » ”Har tillkommit på olaglig grund”. EU:s nya arbetsrätt ser ut att falla redan innan förhandlingarna startat.
Finansminister Anders Borg (M) fick genom de svenska kraven på onsdagens långkörare om bankbuffertar.
Europeiska unionens råd

Nöjd Borg: Sveriges banksystem säkrat

BRYSSEL » Britter missnöjda. Sverige fick genom sina krav trots att EU:s finansministrar inte helt lyckades enas om nya kapitaltäckningskrav för banker.
Biståndsminister Gunilla Carlsson (M) frågades ut av elever på Europaforum i Hässleholm.
MittEuropa

Elever i fokus på Europaforum

Sofi Holmgren » Frågade ut ministrar. Vi satte Hässleholm på kartan.
Mörka moln på den spanska himlen. Landets banker har många dåliga lån som riskerar att utlösa en större kris.

Tysk media: Krishjälp till spanska banker planeras

BRYSSEL » Kräver öppna kort. Samtidigt som Spanien får sitt kreditbetyg sänkt finns det hemliga planer på att låna ut pengar direkt till landets vacklande banker.
Mängder av fel och misstag ledde till att 63 flyktingar dog på flykt undan kriget i Libyen, konstaterar Europaprådet. Arkivbild.
UNHCR / F. Noy

Europarådet pressar Nato om båtflyktingars död

STOCKHOLM » Ingen kom till undsättning. Europarådet upprörs över att 63 flyktingar lämnades att dö i en båt på Medelhavet trots att räddning var möjlig.
Anna Hedh (S) vill inte att EU-kommissionen petar i de fackliga rättigheterna.

Hedh: Rulla tillbaka EU:s makt

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Hedh (S) vill inte att EU stänger sina gränser och beklagar bristen på solidaritet med flyktingar i EU.

Acta faller – saknar politiskt stöd

BRYSSEL » ”Spelet är slut”. Konservativa och liberaler i Europaparlamentet sällar sig till det växande Acta-motståndet.
En budget för investering i tillväxt och jobb kallar budgetkommissionär Janusz Lewandowski  sitt förslag.

Lewandowski: Obetalda räkningar ökar EU-budgeten

STOCKHOLM » Mindre pengar till EU-institutioner. EU:s budget föreslås öka med närmare sju procent nästa år.

Fack och arbetsgivare kritiserar ny EU-arbetsrätt

STOCKHOLM » WEBB-TV. Fack och arbetsgivare debatterar EU-kommissionens senaste förslag om arbetsrätt, utstationeringsdirektivet och Monti ll.

Calmfors: Hela eurosamarbetet kan riskeras

STOCKHOLM » “Hollande rättar in sig i ledet”. Ekonomiprofessorn Lars Calmfors räknar med att Grekland inte kommer att kunna betala av sina krislån. Det kan leda till en svår politisk kris för eurosamarbetet.

EU ger grönt ljus till flygdatalagring

BRYSSEL » “Bättre än inget alls”. EU-parlamentet röstade för ett avtal som ålägger europeiska flygbolag att lämna ut passageraruppgifter till USA.

EU-kommissionen vädjar om arbetsmarknadsreformer

BRYSSEL » Nyckelområden kan ge 20 miljoner jobb. Samtidigt som kommissionens jobbplan välkomnas av Europaparlamentariker och arbetsgivare får den facklig kritik.
Nadejda Andreev visar sin hemby på kartan över Moldavien.
MittEuropa
Ann-Christin Sjölander

Miljoner européer saknar rent vatten

Ann-Christin Sjölander » Värst på landsbygden. Nadejda Andreev är uppväxt med illaluktande vatten, i dag kämpar hon för rent vatten och ekotoa i Moldavien. Det skriver Ann-Christin Sjölander.
Herta Däubler-Gmelin, före detta tysk justitieminister, vill att författningsdomstolen granskar EU:s finanspakt och krisfond.

Finanspakt hotas av tysk rättsprocess

BRYSSEL » ”Europa måste vara demokratiskt”. Tyska politiker vill dra EU:s finanspakt och krisfond inför landets författningsdomstol.
Christian Engström arbetar för att Acta-avtalet ska skrotas i EU-parlamentet.
Fredrik Haglund

Engström: Lobbyisterna är kungar i Bryssel

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Christian Engström (PP) anser att det demokratiska underskottet i EU kan bli en stor fara på sikt.

EU-regel kan stoppa alkoholreklam i svensk tv

BRYSSEL » Kommissionen följer frågan noggrant. Granskningsnämnden har bett sin brittiska motsvarighet att utreda vilka lagar som gäller för svensk alkoholreklam från Storbritannien.

EU-budgeten måste ge verkligt mervärde

Gustav Blix (M) » För många fel med EU-bidrag. EU:s sammanhållningspolitik behöver reformeras och moderniseras i grunden.
Anna Maria Corazza Bildt (M) driver kampanjen Basta till matsvinnet.
Fredrik Haglund

Corazza Bildt: EU ska vara en kraft mot kvinnoförtryck

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Maria Corazza Bildt (M) vill se fler kvinnor på ledande poster – utan kvotering.
Carl Schlyter (MP) anser att EU är en enorm lagstiftningsmaskin styrd av storföretag.

Schlyter: Dagens EU behövs inte om tio år

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Carl Schlyter (MP) vill förvandla unionen till en diskussionsklubb.

EU söker ny finansskatt

BRYSSEL » Aktivitets- eller stämpelskatt är alternativ. Tyskland uppmanar EU att komma fram med förslag till en ny skatt på finanssektorn.
Åsa Westlund (S) jobbar för högre krav på hormonstörande ämnen och andra kemikalier..

Westlund: EU:s ledare måste lyfta blicken

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Klimatet och nya jobb är livsavgörande frågor, menar Åsa Westlund (S) som börjat tröttna på pratet om grekiska stödpaket.

Ohlsson: Avskaffa globaliseringsfonden

BRYSSEL » Vill ha mer pengar till forskning. EU:s globaliseringsfond var i skottgluggen när EU-ministrarna träffade för att diskutera unionens budget.

Notiser

    • Svenska socialförsäkringar allt mindre värda
      i går
    • Överraskade utgång i serbiskt presidentval
      i går
    • Osäkra irländare kan säga ja till finanspakten
      i går
    • Ny facklig jätte i Europa
      16 maj
    • Tysk tillväxt överraskar
      15 maj
    • EU-ledare avvaktar Ukrainabojkott
      15 maj
    • Produktionsfall i EU – Sverige tappar mer
      14 maj
    • Första medborgarinitiativet registrerat
      11 maj
    • Regeringen sågar EU-budget - helt orimlig
      11 maj
    • Spanien nationaliserar krisbank
      10 maj
    • 9 maj EU:s ”födelsedag”
      9 maj
    • Spanska skattepengar ska skydda storbank
      8 maj
    • Extra EU-toppmöte om tillväxt
      4 maj
    • Wilders: Nederländerna måste lämna EU
      2 maj
    • S-ledd blandregering tar över i Rumänien
      2 maj
Fler notiser

Twitter

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close