Brittiska Labour ändrar EU-politik
14 november 2011Det brittiska socialdemokratiska partiet, Labour, distanserar sig från EU och ytterligare maktöverföring till Bryssel.
Labour kommer att sätta sig emot mer överföring av makt till Bryssel om det skadar den brittiska tillväxten. Det kommer den socialdemokratiske skuggutrikesministern, Douglas Alexander, att säga i ett tal under måndagen enligt den brittiska tidningen The Guardian.
Under söndagen publicerade The Guardian en artikel av den tidigare EU-positive Douglas Alexander där han skriver att Storbritannien måste ta tillfället i att och skydda sina rättigheter som ett EU-land utanför valutaunionen. Labour-partiet kommer också motsätta sig de eventuella fördragsförändringar som Tyskland har förespråkat för att försöka lösa krisen i euroländerna.
Douglas Alexander medger att krisen troligtvis kommer ge upphov till förhandlingar om de europeiska strukturerna.
– Ledstjärnan som Storbritannien måste följa är arbeten och välstånd i Storbritannien.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.