Inför toppmötet: Fransk-tyskt fördragsförslag klart

Publicerad 6 dec 2011
kl 12:41
Uppdaterad 8 dec 2011
kl 14:59
Frankrikes president Sarkozy och Tysklands förbundskansler Merkel är överens om hårdare budgetregler inför toppmötet.
Frankrikes president Sarkozy och Tysklands förbundskansler Merkel är överens om hårdare budgetregler inför toppmötet.Foto: © Présidence de la République - P.Segrette

Det fransk-tyska förslaget:

Förändring i EU-fördraget ska gälla alla 27 medlemsländer om det går, annars bara euroländerna.

Automatiska sanktioner mot länder som överskrider budgetunderskott på tre procent av BNP. EU-kommissionen ska avgöra om sanktioner ska införas mot ett land som bryter mot reglerna. Det enda sättet att stoppa de automatiska sanktionerna är om 85 procent av länderna röstar emot dem.

Det ska inte krävas enhällighet för att avgöra om den Europiska stabilitetsmekanismen, ESM, ska betala ut lån utan endast att 85 procent är för förslaget. Dessutom ska det inte gå att tvinga obligationsinnehavarare att få sina fordringar nedskrivna.

En ”gyllene regel” som ålägger euroländerna att ha en balanserad budget. Denna regel ska införas i ländernas konstitutioner.

Månatliga möten för att stämma av det ekonomiska läget i de länder som är anslutna så länge krisen håller i sig.

Källa: Reuters och Financial Times.

 

Merkel och Sarkozy föreslog på måndagen att EU ändrar fördraget och inför hårdare budgetregler och automatiska sanktioner för att rädda euron.

Den tyska förbundskanslern, Angela Merkel, och den franske presidenten, Nicolas Sarkozy, kom överens om automatiska sanktioner mot de länder som överskrider budgetunderskott på tre procent av bruttonationalprodukten.

På måndagen underströk även den svenske statsministern Fredrik Reinfeldt (M) och hans nederländske kollega Mark Rutte i en gemensam presskonferens i Stockholm vikten av automatiska sanktioner.

– För Nederländerna är det mycket viktigt, vägen dit är en annan fråga, sade Mark Rutte och syftade på frågan om fördragsförändringar verkligen är nödvändiga för att nå dit.

I dag finns inget uttalat motstånd hos medlemsstaterna mot att strama upp budgetdisciplinen. Men bland andra Fredrik Reinfeldt har länge varit skeptisk till att just förändringar i EU-fördraget behövs för att ta sig ur krisen.

Frankrike och Tyskland är däremot eniga om att det behövs en förändring i EU-fördraget. Vilka länder som ska omfattas av en sådan förändring är dock ännu oklart. Merkel har tydligt uttalat att hon vill att alla 27 medlemsländer ska vara med, medan Sarkozy har förespråkat att det bara ska gälla euroländerna.

– Vi föredrar att det ska gälla alla 27 länder så att ingen känner sig utelämnad. Men vi är redo att gå fram med en fördragsförändring som gäller de 17 euroländerna och där andra länder kan ansluta sig frivilligt, sade Nicolas Sarkozy efter mötet på måndagen.

Faran som många ser med att låta alla 27 länder vara med är att en fördragsförändring skulle kunna dra ut på tiden eftersom det i vissa länder skulle kunna krävas en folkomröstning. I andra fall, som i Sverige, har regeringen ännu inte det stöd i riksdagen som krävs.

Om fördragsförändringen å andra sidan bara skulle omfatta euroländerna finns risken att EU-samarbetet delas upp i två "klasser". Dessutom skulle det möjligen bli nödvändigt att skapa en ny EU-institution som kan utföra de automatiska sanktionerna.

Om det blir en fördragsförändring kommer den vara klar till EU-toppmötet i mars nästa år för att sedan ratificeras i de nationella parlamenten under april-maj.

I det fransk-tyska förslaget finns vidare en "gyllene regel" som ska få de 17 euroländerna att skriva in en klausul i sina konstitutioner att de lovar att i framtiden ha en balanserad budget.

I den framtida permanenta krisfonden, ESM, vill Frankrike och Tyskland att det bara ska krävas 85 procent av rösterna för att ett låna ska betalas ut till skillnad från det krav på enhällighet som råder i dag. Orsaken är Finlands och Slovakiens tidigare blockeringar av utbetalningar av krislån till Grekland.

I reglerna för ESM ska EU-länderna inte kunna tvinga privata obligationsinnehavare att få sina fordringar nedskrivna. Detta skedde i Grekland där privata investerare fick ta en stor smäll när euroländerna i slutet av oktober i år kom överens om att skriva ned landets skulder. Anledningen är att man vill att euroländernas statsobligationer ska vara lika säkra för investerare som i resten av världen.

– Europa måste vara säkert att investera i, sade Angela Merkel.

Euroobligationer ser vare sig Angela Merkel eller Nicola Sarkozy som en lösning på krisen.

Merkel förespråkade i förra veckan att EU-domstolen ska få ökande befogenheter att granska nationella budgetar innan de tas upp i ländernas parlament. Hon fick dock stryka på foten eftersom Sarkozy varit emot att ge upp så mycket av sin självständighet till en yttre instans.

Marknaden tog uppgörelsen från det fransk-tyska mötet positivt. Den italienska räntan på tioåriga obligationer sjönk under sex procent för första gången sedan oktober. Den spanska diton föll till fem-procentsnivån.

Den fransk-tyska överenskommelsen skickas nu till Europeiska rådets ordförande Herman Van Rompuy som håller i EU-toppmötet på torsdag och fredag.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.

Nyheter från förstasidan

Tyskland pressas inför EU-toppmöte

STOCKHOLM » Informellt möte. Inför onsdagens EU-möte vinner Frankrikes krav på euroobligationer allt mer stöd – emot Tyskland och Sveriges vilja.

Varje EU-land ska styra sin arbetsmarknad

Olle Ludvigsson (S) och Marie Granlund (S) » Minimilöner gynnar knappast Sverige. EU-kommissionens ”modernisering” av lönesättningen kommer att förvandla den dynamiska och framgångsrika svenska modellen till en stelbent beräkningsmodell.

Demokratin behöver Schlager-EM i Azerbajdzjan

Faradj Koliev » Ge regimen reseförbud. Politiker måste ta ett tydligt ställningstagande mot diktaturen i Azerbajdzjan.
Kenneth Bengtsson, ordförande i arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringsliv. Arkivbild.
Sören Andersson

Bengtsson: Krisen kan ge ett starkare Europa

STOCKHOLM » USA-avtal kan ge EU tillväxt och jobb. – Vi måste ta upp konkurrensen med de nya tillväxtländerna, säger Kenneth Bengtsson, ordförande för Svenskt Näringsliv.

Länder mörkar sin ekonomiska EU-redovisning

Olle Schmidt (FP) » Spanien värst. Medlemsländernas vägran att delge Europaparlamentet sin årliga rapportering strider mot reglerna, men förhoppningsvis är det nu slut med hemlighetsmakeriet.

Kylig premiär för Merkel och Hollande

STOCKHOLM » Hollande: Allt måste upp på bordet. Den franske presidenten står kvar vid att finanspakten ska omförhandlas.
Budgetkommissionär Janusz Lewandowski menar att medlemsländerna måste vara mer ärliga när de när de talar om EU-budgeten.
Debatt
Anders Selnes

Budgetkommissionären: EU-länderna lider av minnesförlust

Janusz Lewandowski » EU-kommissionen bantar personalstyrkan. Det finns mycket goda skäl till att EU:s budget ökar nästa år.

Pressade greker tvingas till nyval

STOCKHOLM » Regeringsbildning misslyckades. Det sista försöket att skapa en regering bestående av teknokrater sprack på tisdagen – nu väntar nyval inom en månad.
Kent Johansson (C) kom in i Europaparlament i höstas då han efterträdde nuvarande miljöminister Lena Ek.
Fredrik Haglund

Johansson: Mer regionalt självstyre

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. – En svensk ser det som ett problem att ingå i Europa, säger Kent Johansson (C) som vill öka integrationen i unionen.

Erlandsson: Minska slakten utan bedövning

BRYSSEL » Sverige inte ensamt i kritiken. En stor del av allt kött i EU kommer från djur som slaktats utan bedövning.

Allvarligt valbakslag för Merkel

BRYSSEL » Framgång för socialdemokrater. ”Ett bittert nederlag” kallar kristdemokraternas toppkandidat valresultatet i Nordrhein-Westfalen.

Spanien missar budgetmål

BRYSSEL » “Italien på rätt väg”. Flera EU-länder är på väg ut ur krisen.

Tymosjenko anklagas för medhjälp till mord

BRYSSEL » Tyskland skärper tonen ytterligare. Den ukrainska oppositionspolitikern Julia Tymosjenko misstänks för att ha planerat och finansierat mordet på en parlamentsledamot.

Tyskland tvärvänder – släpper upp inflationen

BRYSSEL » Hjälper krisande euroländer. Tyska Bundesbank lättar på landets tuffa inflationskrav. Det kan ge höjda svenska löner menar ekonom.

Kommissionen får ansvarsfrihet trots kritik

BRYSSEL » Ministerrådet knäpps på näsan. Europaparlamentet ger inte ansvarsfrihet till fyra EU-institutioner för 2010:s budget.

Merkel sockrar bud till Paris

BRYSSEL » Hollande vänder sig till EU-ledare. I utbyte mot projektobligationer hoppas den tyska förbundskanslern Angela Merkel nå en kompromiss med den nyvalde franske presidenten om EU:s finanspakt.

Arbetslösheten tickande bomb i Europa

Gustav Blix (M) och Henrik von Sydow (M) » Socialdemokraterna blundar. Jobbskatteavdrag finns i 17 OECD-länder och alla utvärderingar visar på positiva och betydande effekter på sysselsättningen.

Kraftigt motlut för grekiska regeringsbildare

BRYSSEL » Fem kravpunkter. Den nye grekiske regeringsbildaren, vänsterledaren Alexis Tsipras, söker stöd utanför parlamentet i kamp om åtråvärda bonusmandat inför befarat nyval.

Svenska företagare vilse i EU

BRYSSEL » ”En enorm potential går förlorad”. Svenska företagare har dålig koll på EU:s inre marknad.
Europeiska Ekonomiska och Sociala Kommitténs, EESK, sammanträde den 25 och 26  april 2012.
MittEuropa

Kollektivavtal bör värnas vid upphandling

Ellen Nygren » Kraftfulla rekommendationer. Löntagarnas villkor vid offentlig upphandling vållande livlig debatt mellan fack och arbetsgivare vid EESK:s senaste möte.
Hannes Swoboda ordförande för socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Anders Selnes

S-ledare: Det blåser en ny vind i Europa

STOCKHOLM » Med Hollande förstärks den. Vi utmanar de konservativa om makten i EU. Det beskedet ger den nye S-ledaren Hannes Swoboda till Europaportalen.
Arbetsmarknadsutskottet i riksdagen säger nej till EU-förslag om ny arbetsrätt.
Camilla Svensk

Svenskt nej stoppar EU:s nya arbetsrätt

BRYSSEL » ”Har tillkommit på olaglig grund”. EU:s nya arbetsrätt ser ut att falla redan innan förhandlingarna startat.
Finansminister Anders Borg (M) fick genom de svenska kraven på onsdagens långkörare om bankbuffertar.
Europeiska unionens råd

Nöjd Borg: Sveriges banksystem säkrat

BRYSSEL » Britter missnöjda. Sverige fick genom sina krav trots att EU:s finansministrar inte helt lyckades enas om nya kapitaltäckningskrav för banker.
Biståndsminister Gunilla Carlsson (M) frågades ut av elever på Europaforum i Hässleholm.
MittEuropa

Elever i fokus på Europaforum

Sofi Holmgren » Frågade ut ministrar. Vi satte Hässleholm på kartan.
Mörka moln på den spanska himlen. Landets banker har många dåliga lån som riskerar att utlösa en större kris.

Tysk media: Krishjälp till spanska banker planeras

BRYSSEL » Kräver öppna kort. Samtidigt som Spanien får sitt kreditbetyg sänkt finns det hemliga planer på att låna ut pengar direkt till landets vacklande banker.
Mängder av fel och misstag ledde till att 63 flyktingar dog på flykt undan kriget i Libyen, konstaterar Europaprådet. Arkivbild.
UNHCR / F. Noy

Europarådet pressar Nato om båtflyktingars död

STOCKHOLM » Ingen kom till undsättning. Europarådet upprörs över att 63 flyktingar lämnades att dö i en båt på Medelhavet trots att räddning var möjlig.
Anna Hedh (S) vill inte att EU-kommissionen petar i de fackliga rättigheterna.

Hedh: Rulla tillbaka EU:s makt

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Hedh (S) vill inte att EU stänger sina gränser och beklagar bristen på solidaritet med flyktingar i EU.

Acta faller – saknar politiskt stöd

BRYSSEL » ”Spelet är slut”. Konservativa och liberaler i Europaparlamentet sällar sig till det växande Acta-motståndet.
En budget för investering i tillväxt och jobb kallar budgetkommissionär Janusz Lewandowski  sitt förslag.

Lewandowski: Obetalda räkningar ökar EU-budgeten

STOCKHOLM » Mindre pengar till EU-institutioner. EU:s budget föreslås öka med närmare sju procent nästa år.

Fack och arbetsgivare kritiserar ny EU-arbetsrätt

STOCKHOLM » WEBB-TV. Fack och arbetsgivare debatterar EU-kommissionens senaste förslag om arbetsrätt, utstationeringsdirektivet och Monti ll.

Calmfors: Hela eurosamarbetet kan riskeras

STOCKHOLM » “Hollande rättar in sig i ledet”. Ekonomiprofessorn Lars Calmfors räknar med att Grekland inte kommer att kunna betala av sina krislån. Det kan leda till en svår politisk kris för eurosamarbetet.

EU ger grönt ljus till flygdatalagring

BRYSSEL » “Bättre än inget alls”. EU-parlamentet röstade för ett avtal som ålägger europeiska flygbolag att lämna ut passageraruppgifter till USA.

EU-kommissionen vädjar om arbetsmarknadsreformer

BRYSSEL » Nyckelområden kan ge 20 miljoner jobb. Samtidigt som kommissionens jobbplan välkomnas av Europaparlamentariker och arbetsgivare får den facklig kritik.
Nadejda Andreev visar sin hemby på kartan över Moldavien.
MittEuropa
Ann-Christin Sjölander

Miljoner européer saknar rent vatten

Ann-Christin Sjölander » Värst på landsbygden. Nadejda Andreev är uppväxt med illaluktande vatten, i dag kämpar hon för rent vatten och ekotoa i Moldavien. Det skriver Ann-Christin Sjölander.
Herta Däubler-Gmelin, före detta tysk justitieminister, vill att författningsdomstolen granskar EU:s finanspakt och krisfond.

Finanspakt hotas av tysk rättsprocess

BRYSSEL » ”Europa måste vara demokratiskt”. Tyska politiker vill dra EU:s finanspakt och krisfond inför landets författningsdomstol.
Christian Engström arbetar för att Acta-avtalet ska skrotas i EU-parlamentet.
Fredrik Haglund

Engström: Lobbyisterna är kungar i Bryssel

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Christian Engström (PP) anser att det demokratiska underskottet i EU kan bli en stor fara på sikt.

EU-regel kan stoppa alkoholreklam i svensk tv

BRYSSEL » Kommissionen följer frågan noggrant. Granskningsnämnden har bett sin brittiska motsvarighet att utreda vilka lagar som gäller för svensk alkoholreklam från Storbritannien.

EU-budgeten måste ge verkligt mervärde

Gustav Blix (M) » För många fel med EU-bidrag. EU:s sammanhållningspolitik behöver reformeras och moderniseras i grunden.
Anna Maria Corazza Bildt (M) driver kampanjen Basta till matsvinnet.
Fredrik Haglund

Corazza Bildt: EU ska vara en kraft mot kvinnoförtryck

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Maria Corazza Bildt (M) vill se fler kvinnor på ledande poster – utan kvotering.
Carl Schlyter (MP) anser att EU är en enorm lagstiftningsmaskin styrd av storföretag.

Schlyter: Dagens EU behövs inte om tio år

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Carl Schlyter (MP) vill förvandla unionen till en diskussionsklubb.

EU söker ny finansskatt

BRYSSEL » Aktivitets- eller stämpelskatt är alternativ. Tyskland uppmanar EU att komma fram med förslag till en ny skatt på finanssektorn.
Åsa Westlund (S) jobbar för högre krav på hormonstörande ämnen och andra kemikalier..

Westlund: EU:s ledare måste lyfta blicken

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Klimatet och nya jobb är livsavgörande frågor, menar Åsa Westlund (S) som börjat tröttna på pratet om grekiska stödpaket.

Ohlsson: Avskaffa globaliseringsfonden

BRYSSEL » Vill ha mer pengar till forskning. EU:s globaliseringsfond var i skottgluggen när EU-ministrarna träffade för att diskutera unionens budget.

Notiser

    • Svenska socialförsäkringar allt mindre värda
      i går
    • Överraskade utgång i serbiskt presidentval
      i går
    • Osäkra irländare kan säga ja till finanspakten
      i går
    • Ny facklig jätte i Europa
      16 maj
    • Tysk tillväxt överraskar
      15 maj
    • EU-ledare avvaktar Ukrainabojkott
      15 maj
    • Produktionsfall i EU – Sverige tappar mer
      14 maj
    • Första medborgarinitiativet registrerat
      11 maj
    • Regeringen sågar EU-budget - helt orimlig
      11 maj
    • Spanien nationaliserar krisbank
      10 maj
    • 9 maj EU:s ”födelsedag”
      9 maj
    • Spanska skattepengar ska skydda storbank
      8 maj
    • Extra EU-toppmöte om tillväxt
      4 maj
    • Wilders: Nederländerna måste lämna EU
      2 maj
    • S-ledd blandregering tar över i Rumänien
      2 maj
Fler notiser

Twitter

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close