I förra veckan uttalade statsminister Fredrik Reinfeldt (M) sitt stöd för att Sverige går med i finanspakten, eller europakten som den också kallas.
– Sverige bör gå med i europakten, givet att landet inte binds av paktens budgetkrav för euroländerna så länge Sverige står utanför EMU, sade Fredrik Reinfeldt till TT på torsdagen.
För att Sverige ska kunna gå med måste även Socialdemokraterna ge sitt stöd. Marie Granlund (S), vice ordförande i EU-nämnden, som för partiets talan är inne på samma linje som regeringen när det gäller villkor för svensk medverkan.
Vad krävs för att ni ska säga ja till den nya pakten?
– Att det inte blir några förpliktelser för Sveriges del, säger Marie Granlund till Europaportalen på måndagen.
Enligt vad Europaportalen erfar vill Sverige, tillsammans med några andra länder, föra in skrivningar i finanspakten som ska säkerställa att arbetsmarknadens parters roll inte hotas.
– Det är ett absolut krav. Som det står i dag så är det inte så starkt. Det här är en viktig del för att få Europa på fötter, säger Marie Granlund.
Hon betonar att arbetstagarna också ska ha något att säga till om.
– Det går ju inte bara att svälta sig ur en kris. Det måste finnas rättigheter, lönebildningar och andra saker. Så det här är en av de frågor som vi tittar på, säger Marie Granlund.
Socialdemokraterna ska träffa regeringen under denna vecka, bekräftar Granlund, för att diskutera Sveriges eventuella deltagande i finanspakten.
Alla euroländer ska gå med i finanspakten, för övriga EU-länder är det upp till de nationella parlamenten att avgöra om man vill gå med.
Polen, som tidigare sagt att landet vill gå med i finanspakten, har fått kalla fötter efter att det polska kravet på att icke-euroländer ska få vara med på eurogruppens möten slopats, rapporterar den polska tidningen Gazeta Prawa.
I Tjeckien har återigen president Václav Klaus satt sig på tvären och sagt att han vägrar underteckna ett avtal. Det gjorde han även när Lissabonfördraget skulle signeras 2009, men gick till slut med på att sätta dit sitt namn.
Danmark å andra sidan lutar åt att gå med i finanspakten efter att förhandlarna i det senaste utkastet har lättat på kravet att budgetrestriktioner ska skrivas in i ländernas grundlagar. Tyskland trycker dock fortfarande på för att få in detta krav i pakten.
Ett fjärde utkast till finanspakten förbereds och ska vara klart i denna vecka – i god tid innan EU:s finansministrar träffas den 24 januari i Bryssel för att diskutera utkastet före det informella toppmötet den 29 januari.
Finanspakten ska öka budgetdisciplinen i euroländerna och de övriga EU-länder som väljer att gå med.
För att finanspakten ska komma till stånd måste, enligt det senaste utkastet, minst tolv länder skriva under på EU-toppmötet i början av mars. Om det sker kommer pakten börja verka den 1 januari 2013.

























































kl 17:43
Hu Vakna! Ni politiker håller på att transformera vår ekonomiska demokrati till en finasiell oligarki
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5CZr17HLH5U Domen kommer att bli hård över d3 som visste men inte agerade i folkflertalets intresse dvs ekonomer, politiker och journalister
kl 18:36
De flesta verkar se ett motsatsförhållande mellan S och M men jag ser att de är av samma korn, kommunismen och socialismen är ett sätt att krossa mellanklassen och småskalig företagsamhet och dela upp massan i arbetare (slav) och elitklass (gissa). Sedan är det bara för Big Business (som betalar eliten) att träda in och skörda frukterna....
Kerry Bolton
PS
Det blir aldrig vackert när kapitalet lierar sig med bolschevikerna och kaviarvänstern.
kl 06:10
Socialdemokraterna verkar vilja radera sig själv helt som parti. Skriver de på denna finanspakt så kliver Sverige ombord på Titanic precis innan skutan sjunker. Socialdemokraterna sviker sina väljare, medlemmar och demokratin.
kl 10:21
Varför gå med i europakten om den inte skall vara bindande? Demokratiskt sett är europakten en del i EMU-katastrofen, som avvisades i folkomröstningen 2003. EMU-krisen visar nu hur rätt majoriteten av väljarna hade - och hur fel majoriteten av politikerna hade..... :-D
kl 16:52
Idag säger ju Juholt/Waidelich nej. Hur ska man tolka det här, som Ja/Nej?
kl 08:07
Man är nog tvungen att vara pragmatiker med tanke på riksdagens sammansättning i dag
Rolf Samelsson
Broderskapare
Alfta
Hälsingland