151 000 fler arbetslösa på en månad i EU
2 juli 2012Arbetslösheten i EU steg från 10,2 till 10,3 procent i maj. Det innebär att 151 000 fler människor är arbetslösa jämfört med april.
I eurozonen var siffran 11,1 procent, vilket är nytt rekord sedan euron infördes. Totalt var knappt 25 miljoner människor arbetslösa i EU i maj, enligt siffror från Eurostat.
Högst arbetslöshet hade Spanien (24,6) och Grekland (21,9 procent - senaste siffran från mars). Lägst arbetslöshet hade Österrike (4,1) och Nederländerna (5,1). I Sverige var den 7,9 procent. Jämfört med samma månad 2011 föll arbetslösheten i åtta EU-länder medan den ökade i 18.
Ungdomsarbetslösheten låg på 51,2 procent i både Spanien och Grekland. I Sverige låg den på 24,6 procent, strax över EU:s genomsnitt på 22,7 procent.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.