Rätt EU gör Sverige starkare

Publicerad 28 feb 2013
kl 11:03
Uppdaterad 28 feb 2013
kl 11:18
Svenska påtryckningar vid har bidragit till att det nu liggande förslaget till långtidsbudget, skriver Désirée Pethrus (KD).
Svenska påtryckningar vid har bidragit till att det nu liggande förslaget till långtidsbudget, skriver Désirée Pethrus (KD).Bild: Europeiska rådet

Artikeln handlar om

 

Vi ska inte ha ett EU byggt på överstatlighet, detaljstyrning och kravlöshet. Det skriver Désirée Pethrus (KD) ledamot i riksdagens EU-nämnd och EU-politisk talesperson.

EU är ett fredsprojekt, byggt på tanken om att samarbete gör vår kontinent till en säkrare och mer välmående plats. Detta hindrar oss inte från att kritiskt granska Unionen, och öppet diskutera dess fel och brister.

Sveriges EU-medlemskap gör skillnad. Svenska påtryckningar har bidragit till att det nu liggande förslaget till långtidsbudget för 2014-2020 uppmuntrar till effektivitet och modernisering. Ökade satsningar på jobb- och tillväxtskapande områden såsom forskning och infrastruktur, och minskade anslag till de överdimensionerade och bakåtsträvande jordbruksstöden, stärker EU: s globala konkurrenskraft. Den sänkta, svenska EU- avgiften säkerställer att vårt bidrag blir proportionerligt, utifrån vårt lands storlek och våra förutsättningar.

En bantad och mer modern budget till trots, ifrågasätts EU: s roll och mandat alltmer. Storbritanniens premiärminister David Camerons uttalande om att låta det brittiska folket få folkomrösta om landets EU-medlemskap, fick många av Europas ledare att höja på ögonbrynen. I kristider anser vissa att lösningen stavas isolering och nationalism – historien har dock gång efter annan visat oss vilka katastrofala följder en sådan hållning kan få.

Vårt EU-medlemskap gör Sverige starkare. EU är världens största integrerade ekonomi, som ett litet, innovationsintensivt och exportberoende land som Sverige växer och frodas av att vara en del av. Vi måste därför fortsätta att arbeta för att stärka den inre marknadens världsledande position. På så sätt får vi ett starkare EU – desto bättre går det för Sverige.

Gränserna för vad EU kan eller ska besluta måste dock förbli tydliga. Att beslut även fortsatt måste fattas så nära medborgarna som möjligt, är en hållning som vi kristdemokrater inte tänker rucka på. Vi måste kunna ifrågasätta delar av EU- samarbetet, vilket Kristdemokraternas partiordförande Göran Hägglund nyligen underströk.

Sveriges ekonomi är stark, jämfört med många andra EU- länders. Bör vi då isolera oss och lämna krisländerna åt sitt öde? Nej, men på samma sätt som att Sverige har ett givet ansvar att stödja krisländerna, lika givet är det att stödet till dessa länder inte ska vara gräns- eller villkorslöst. Stödinsatserna måste vara kopplade till tydliga villkor, så att de får önskad effekt; det vill säga lyfter människor ur arbetslöshet och utsatthet, motverkar korruption, och stärker krisländernas och därmed hela EU: s globala konkurrenskraft.

För att uppnå detta krävs även framåtsyftande åtgärder, såsom effektiva övervakningsmekanismer inom finanssektorn. Den första byggstenen i den tilltänkta bankunionen, tillsynsmekanismen, kan främja ekonomisk stabilitet. Men för Sveriges del vill vi kunna ställa högre krav, vilket ska accepteras. För Kristdemokraterna måste det också förbli självklart att EU inte ska besluta i frågor som medlemsstaterna är bättre lämpade att besluta om, såsom detaljstyrningen av finanspolitiken och nationella skattetryck.

Det är kristdemokraternas innerliga förhoppning att Europaparlamentets ledamöter nu väljer att godkänna medlemsstaternas förslag till ny långtidsbudget och att den genomförs utan hemlig omröstning. Förslaget till ny långtidsbudget inger hopp om ett EU som befäster sin position som världens största och starkaste inre marknad.

Vi kristdemokrater tror på EU. Vi vill inte ha ett EU byggt på överstatlighet, detaljstyrning och kravlöshet. Vad vi vill ha är ett EU där Sveriges roll är lika självklar som stark – ett EU där solidariteten mellan medlemsstaterna, och mellan Unionen och omvärlden, stärks. Det är en union byggd på samarbete, solidaritet och subsidiaritet, så nära medborgarna som möjligt. Det gynnar hela EU, inklusive Sverige.

Désirée Pethrus
Riksdagsledamot (KD)
Ledamot i EU-nämnden och EU-politisk talesperson

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.
Erik Johansson
28 feb 2013
kl 13:12

Om Désirée Pethrus verkligen menar något mes sin s.k. EU-kritik borde kd lämna federalisterna i EPP. EPP:s gränslösa planer för EU kan man läsa om i dokumenten från EPP-kongressen i Bukarest förra året.

Vad Cameron faktiskt menar är att han för Storbritanniens del vill skadebegränsa EU till den inre marknaden. För övrigt är det demokrati som har givit fred - inte EU:s byråkrati.

Chrys
1 mar 2013
kl 18:45

Cameron spelar med EUs framtid för att vinna inrikespolitiska poäng. Trist men sant.

Vad gäller EEP:s kongress så har jag redan frågat dej vad du tycker är så hemskt med det som föreslogs. Åtgärderna mot barnarbete? Bekämpande av ungdomsarbetslöshet? Utvecklingsbiståndet?

Vad som givit och inte givit fred kan diskuteras - du vet det inte säkert, lika lite som någon annan. Det vore därför bättre om du försökte stödja dina påhitt med någon form av underbyggnad eller resonemang när du nu presenterar ditt lösa tyckande som om det vore fakta.

Erik Johansson
4 mar 2013
kl 09:29

"Lösa påståenden"? EPP-kongressen utfärdade dokument med påståendet att "Euron är oåterkallelig". Det är ett påstående som har "löst" EMU från demokratin. EPP-kongressen antog bl.a. ett manifest om att ekonomisk politik och skattepolitik skulle samordnas på EU-nivå. Eftersom Chrys verkar vara helt okritisk mot EU & EMU borde Chrys vara tacksam för att jag skriver om EU:s glada påhitt, eller vill Chrys inte att folk i Sverige skall få veta vad som pågår? >:->

Martin
4 mar 2013
kl 19:59

Citat:"Gränserna för vad EU kan eller ska besluta måste dock förbli tydliga."
Wow,wow,wow,vilka stora ord!En sak glömmer Du skribenten som lever i tron att ovanstående påståendet kan någonstans i tiden bli verklighet.Svenska kungariket,i befogenhet av EU's nettobetalare land hade svårt att delvis behålla rabatten på medlemsavgiften.Kan Du som ledamot i EU-nämnden och svenska europarlamentariker(och denna är en retorisk fråga)övertyga hela Europaparlamentet att BESLUT SKA TAS UTIFRÅN MEDLEMSAVGIFTEN?
De länder som bestämmer i Europa är dem som har fler platser i Europaparlamentet och inte nettobidragsgivarna,men detta vet Ni alla som talar om solidaritet i Europa.
Att bakom stängda dörrar har man prutat en hel natt om en så kallad budget grundat på Robin Hood politiken som tolkas med överföringen,i fredens namn av pengar från väst till öst, budget som ärligt sagt ger västländernas politiker gåshud av rädsla om ett avslag i Europaparlamentet bevisar vad solidariteten innebär.
Skribenten riktar kritik mot Camerons uttalande,uttalande som är faktisk brittiska folkets vilja och citerar:"I kristider anser vissa att lösningen stavas isolering och nationalism – historien har dock gång efter annan visat oss vilka katastrofala följder en sådan hållning kan få."
Med tanke på kommunismens tid och Warszawa pakten ett fredsprojekt som medlemsländerna påstod att det var byggt på tanken om att samarbete gör Östeuropa till en säkrare och mer välmående plats för att använda skribentens ord om EU,hoppas jag av hela mitt hjärta att skribenten ska ha rätt och historien ska ännu en gång visa vilka katastrofala följder kan få hållningen att förvandla en handelsunion till en politiskunion.Warszawapakten föll 1989,Brysselpakten när?
Bromsa pengarnas löpband så kommer Ni att få svaret.

Chrys
6 mar 2013
kl 16:34

Erik Johansson: OK, när du varnar för "gränslösa" planer så är det alltså försvaret av euron som du syftar på. Men den entusiasmen är inte begränsad till EPP eller för den delen S&D.

I slutsatserna från Europeiska rådet (juni 2012) står:

"We reaffirm our commitment to preserve the EMU and put it on a more solid basis for the future."

"There are areas where the Member States sharing a single currency, and others willing to join the
effort, want to go further in their efforts to coordinate and integrate their financial, fiscal
and economic policies within the European Union framework..."

Det är inte vem som helst som skriver dethär.

Det är de samlade, legitima representanterna för EUs demokratiskt valda regeringar som vill försvara euron.

När du skriver att sådana påståenden löser "EMU från demokratin" säger du ju därmed att skulle finnas en annan, bättre, demokrati eller folkvilja än den som EUs valda ledare och parlament representerar. Och vi vet alla i vilka vidriga sammanhang de resonemangen förekommit i Europas historia.

Slutligen: jag vore själaglad om folk i Sverige intresserade sig mera för EU - ju mera desto bättre. Jag är nämligen helt övertygad om att nio av tio av dem som sätter sig in vad EU faktiskt gör kommer att bli mer positivt inställda till organisationen. Men i det sammanhanget är kommentarsfält fulla med felaktigheter ingen hjälp alls.

Max Andersson
6 mar 2013
kl 23:38

Om nu kd inte vill att EU ska bygga på överstatlighet, finns det då något område där de vill att den ska avskaffas?

Nyheter från förstasidan

Sverige har lägst långtidsarbetslöshet i EU

BRYSSEL » Anders Borg: En styrka för den svenska modellen. Av alla arbetslösa i EU har Sverige minst andel långtidsarbetslösa – mindre än hälften av EU-genomsnittet.
Engelskan som används i EU:s korridorer är ibland svårförståelig även för dem som har engelska som modersmål.
MittEuropa
Bild: Al King

EU-engelskan förvirrande för engelsktalande

Ludvig Einarsson » Språk - en lämplig diskussion. Tyskan och franska tappar mark i Europa och frågan är om engelska kommer att bli EU:s språk.
Tysklands Angela Merkel, Belgiens Elio Di Rupo och Frankrikes François Hollande diskuterar innan onsdagens EU-toppmöte.
Bild: Europeiska unionens råd

EU-toppmöte vill säkra mer skatteintäkter

BRYSSEL » Skattefusket: 8 500 miljarder kronor. EU:s ledare vill signalera att en ny skattepolitisk era har inletts.
Statsminister Fredrik Reinfeldt låter sina partikamrater och Europaparlamentariker hållas i frågan om reformering av EU:s utsläppshandel. I sak har regeringen motsatt uppfattning och vill på politisk väg få upp priset på utsläppsrätter.
Bild: Petra Björk

Reinfeldt: Vi totalstyr inte våra Europaparlamentariker

STOCKHOLM » Dubbla budskap. Trots att statsminister Fredrik Reinfeldt (M) och regeringen vill se en reformering av EU:s handel med utsläppsrätter lämnar han sin partigrupp i Europaparlamentet fria att gå sin egen väg.

Island lägger EU-förhandlingar på hyllan

BRYSSEL » Islänningar ratar. Den nytillträdda isländska regeringen väntas besluta om att lägga EU-förhandlingarna på is till dess en folkomröstning äger rum.
Fredrik Reinfeldt tillsammans med Bulgariens Rosen Plevneliev, Danmarks Helle Thorning-Schmidt och Storbritanniens David Cameron under EU-toppmötet i mars 2013.
Bild: Europeiska unionens råd

EU-toppmöte fokuserar på höga elpriser

STOCKHOLM / BRYSSEL » Även skattefusk på agendan. Höga elpriser är en av de främsta politiska frågor när EU-ländernas stats- och regeringschefer på onsdag samlas till toppmöte

Hindra skatteflykt het fråga på EU-toppmöte

BRYSSEL » En biljon euro försvinner. Ofantliga skattebelopp svindlas varje år bort i Europa, nu sätter EU-ledarna frågan högst på dagordningen när de träffas i maj.
EU-positiva har en optimistiskare syn på eurons framtid än EU-kritiker.
Bild: wfabry

Svenskar tvekar om eurons undergång

STOCKHOLM » Få känner till finanspakten. Svenskarna är delade kring synen på eurons överlevnadschanser under den nuvarande ekonomiska krisen.

Brittiska företagsledare varnar för miljardförluster vid EU-utträde

BRYSSEL » Fler britter som vill lämna än vara kvar. Ledande brittiska affärsmän menar att Storbritannien riskerar att årligen gå miste om upp till 933 miljarder kronor om landet lämnar EU.
EU-parlamentarikern Gunnar Hökmark (M). Arkivbild.
Bild: EU-parlamentet

Moderata politiker bryter regeringens EU-linje

BRYSSEL » Hökmark (M): Jag har ingen förklaring. Det gnisslar i alliansens EU-samarbete efter att Moderaterna i Europaparlamentet nyligen ännu en gång gått emot regeringen i EU.
Storbritanniens premiärminister David Cameron pressas alltmer om EU-medlemskapet. Arkivbild
Bild: Fredrik Haglund

Svårhanterlig EU-splittring pressar brittisk premiärminister

BRYSSEL » “Öppnat Pandoras ask”. Den brittiske premiärministern David Cameron får det allt svårare att hålla ihop sitt parti när det gäller frågan om Storbritanniens EU-medlemskap.
Franske presidenten François Hollande lanserar sin stora vision för EU. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Frankrike: Bilda euroregering annars faller Europa

BRYSSEL » Inom två år. Den hårt ansatte franske presidenten François Hollande går på Europaoffensiv och föreslår en ekonomisk regering för euroländerna med betydande befogenheter.

Svensk ekonomi näst svartast i Västeuropa

BRYSSEL » 500 miljarder fuskas bort i Sverige. Trots en stadig minskning av den svarta ekonomin i Europa beräknas den i dag uppgå till motsvarande 18 500 miljarder kronor.
<default>
MittEuropa
Bild: Johan Funke

Fantastiska EU-dagar i Hässleholm

Sofi Holmgren » “En av årets tuffaste utmaningar”. Vår skola fick möjligheten att vara delta aktivt på Europaforum och eleverna växte en god bit med uppgiften.

Sverige behöver reformerade europeiska ekonomier

Christian Holm (M) » Sänkta skatter lockar hit företag. Fokus på ökad konkurrenskraft, handelsavtal med USA och fortsatt utvidgning är tre viktiga delar för en positiv utveckling i Europa.
EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Två miljarder extra i EU-avgift för Sverige

BRYSSEL » Bakslag för Borg. EU får i år ytterligare 60 miljarder kronor från medlemsländerna för att klara betala gamla räkningar.
Inte sedan mätningarna började 1995 har Eurostat registreat en lika lång recession i eurozonen som nu.
Bild: Kipcurry

Historisk ekonomisk tillbakagång för euroländerna

BRYSSEL » Finland backar. För sjätte kvartalet i rad krymper ekonomierna i euroländerna samtidigt som Frankrike officiellt glider in recession.
Landsbygdsminister Eskil Erlandsson röstade för andra gången som ensam delegat mot en överenskommelse om EU:s nya fiskepolitik. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

Sverige och EU-parlamentet slåss för tuffare fiskepolitik

BRYSSEL » Tror på uppgörelse innan sommaren. Efter att ha blivit överkörd av sina kollegor får landsbygdsminister Eskil Erlandsson sätta sitt hopp till Europaparlamentet för att rädda EU:s fiskar.
Finansminister Anders Borg sällar sig till dem som förespråkar en mer expansiv ekonomisk politik. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

Anders Borg vill lätta på åtstramningspolitiken i EU

BRYSSEL » Sänkta skatter och mer utbildning. Finansminister Anders Borg byter fot och uppmanar ekonomiskt starka EU-länder att spendera mera för att få fart på den svaga ekonomin.

Opinionsforskare: Tyskarna lever på en annan planet

BRYSSEL » Fransmän mer EU-kritiska än britter. Tyskarna med sin optimism står alltmer isolerade i den europeiska opinionen.
Tysklands finansminister Wolfgang Schäuble menar att det viktigaste är att få bankunionen på plats med eller utan fördragsändring. Arkivbild.
Bild: Europeiska rådet

Schäuble ser krislösning utan fördragsändring

BRYSSEL » “Mycket kan göras”. Den tyske finansministern Wolfgang Schäuble menar att förverkligandet av EU:s bankunion kräver en fördragsförändring. I väntan på det föreslår han en övergångslösning.
Tyska förbundskanslern Angela Merkel förespråkar ytterligare reformer i krisande euroländer. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Tyskland kräver mer av euroländerna

BRYSSEL » Hemlig rapport kritiserar Frankrike. Lagom till att euroländernas finansministrar träffas under måndagskvällen visar ett läckt dokument att den tyska regeringen förväntar sig fler åtgärder av krisande euroländer än vad som hittills genomförts.
Det finns goda skäl till en bättre samordning av EU-länders ekonomiska politik men det får inte ske utan demokratisk förankring. Det skriver Pierre Shellekens.
Debatt
Bild: Europaparlamentet

Europadagen bra start för framtidsdebatt

Pierre Schellekens » Europa är inget ekonomiskt museum. Valet står inte mellan söndring eller ett Europas Förenta Stater. Ingetdera är ett alternativ.
Idag firar vi Europadagen och ett Europa som står inför ett viktigt vägval. Det skriver Anna Kinberg Batra (M) och Gunnar Hökmark (M).
Debatt
Bild: Europaparlamentet

Europa står inför ett viktigt vägval

Anna Kinberg Batra (M) och Gunnar Hökmark (M) » Två scenarier. Det är dags att Stefan Löfven och Magdalena Andersson ger besked: Gäller talet om ansvarsfulla svenska finanser även de europeiska?

Medborgarnas vardagsliv ska underlättas i EU

BRYSSEL » Förändringar under 2013 och 2014. Med tolv nya förslag vill kommissionen förenkla för EU-medborgare som rör sig och arbetar inom unionen
Europeiska centralbankens byggnad i tyska Frankfurt. Arkivbild.
Bild: MPD01605

ECB överväger hjälpa krisbanker

BRYSSEL » Ökar risken för skattebetalare. Enligt medieuppgifter kan Europeiska centralbanken snart börja köpa upp dåliga lån från banker för att öka utlåningen till företag i sydliga euroländer.
Migrantarbetare från forna östländer beräknas ha bidragit till de gamla EU-ländernas ekonomi med en procent av BNP. Arkivbild.
Bild: Poplinre

Förlängd a-kassa vid jobbsök i andra EU-länder

BRYSSEL » Nästan elva miljoner arbetar i andra EU-länder. EU-kommissionen vill underlätta för de som söker jobb. Förslaget är ett av flera åtgärder som ska öka rörligheten inom EU.

Osäkerheten kring svenskt EU-medlemskap ökar

BRYSSEL » Sören Holmberg: Svensken något opportunistisk. Stödet för EU faller i Sverige samtidigt som andelen osäkra ökar nästan lika mycket.
 Den franske finansministern Pierre Moscovici menar att landet kan vända den negativa arbetslöshetstrenden innan årsskiftet. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

Frankrike: Det är slut med nedskärningar

BRYSSEL » “Vi är trovärdiga”. Efter att Frankrike fått ytterligare två år på sig av EU-kommissionen att komma till rätta med sitt budgetunderskott säger finansminister Pierre Moscovici att eran av åtstramningar är slut.
Stridande västerlänningar i krigszoner som Syrien är ett växande hot i EU, hävdar europeiska säkerhetstjänster. Arkivbild.
Bild: A. Ains

500 europeiska islamister strider i Syrien

STOCKHOLM » “Rekordhöga nivåer av västerlänningar“. Våldsbejakande islamistiska extremister från väst som deltar i strider i krigs- och konfliktzoner är enligt europeiska säkerhetstjänster ett allvarligt hot mot säkerheten i Europa.
EU:s ekonomikommissionär Olli Rehn menar att Frankrike måste göra mycket större ansträngningar för att klara ekonomin.
Bild: Europeiska kommissionen

EU lättar på åtstramningspolitiken

BRYSSEL » Spanien och Frankrike får uppskov. Åtstramningarna i EU-länderna i år spås bli hälften så omfattande som under 2012.
Europaparlamentets arbetsordning måste ändras och förbjuda slutna voteringar vid politiska beslut, skriver Arba Kokalari (M).
Debatt
Bild: Europaparlamentet

Förbjud hemliga omröstningar i EU-parlamentet

Arba Kokalari (M) » Ändra parlamentets regler. Möjligheten till slutna politiska omröstningar i Europaparlamentet leder till att misstron ökar i ett redan ifrågasatt EU.
Bild: Europeiska kommissionen

ECB-räntan sänktes men ytterligare åtgärder dröjer

BRYSSEL » Öppnar för negativ inlåningsränta. Under trycket av fallande inflation, minskad tillväxt, rekordarbetslöshet och än mer skuldtyngda medlemsländer sänkte som väntat Europeiska centralbanken, ECB, sin styrränta på torsdagen.
Italiens premiärminister Enrico Letta och EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso träffades i Bryssel på torsdagsmorgonen.
Bild: Europeiska kommissionen

Pressad Letta kräver EU på konkret handling

BRYSSEL » Berlusconi hotar lämna koalitionen. På EU-toppmötet i juni vill Italiens nye premiärminister Enrico Letta se konkreta budskap som ska återställa hopp och förtroende hos de europeiska medborgarna.

FN: Mänskliga rättigheter i Grekland hotade

BRYSSEL » Sverige ett föredöme vid kriser. FN-utredare riktar skarp kritik mot åtstramningspolitiken i Grekland som får allt allvarligare konsekvenser för befolkningens hälsa.
I en tid när till och med borgerliga partier klankar ned på EU är det befriande att se tecken på att det statsbärande partiet Moderaterna står upp för Europatanken, skriver David Tinglöv.
Debatt
Bild: Fredrik Haglund

Befriande att Moderaterna står upp för EU

David Tinglöv » Utveckla - inte avveckla EU. I tider då till och med borgerliga företrädare klankar ner på EU är det välkommet att se den moderata arbetsgruppens EU-vänliga rapport.
<default>
MittEuropa

Europeisk byggsektor viktig för ekonomi och miljö

Ellen Nygren » Svensk ordförande avgick. EESK anser att lika konkurrensvillkor måste råda inom byggsektorn och att det krävs mekanismer för att kontrollera att de sociala skyldigheterna efterlevs.
EU:s antibedrägeribyrå Olaf pekar på att den förre hälsokommissionären John Dalli kände till att hans vän Silvio Zammit försökt kräva en muta. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Hemlig rapport: Inga avgörande bevis mot snuskommissionär

BRYSSEL » Snuslobbyist ljög. Direkta bevis om mutor i snusskandalen saknas men besvärande indicier mot hälsokommissionär John Dalli tyder på att han känt till affären.
EU:s sysselsättningskommissionär László Andor.
Bild: Europeiska kommissionen

Arbete i andra EU-länder ska underlättas

BRYSSEL » Avvisar oro för "fattigdomsflykt" Bara några dagar efter att fyra länder vädrat sin oro för “social turism” kommer EU-kommissionen med ett förslag för att förenkla möjligheten att arbeta i andra EU-länder.

Drastisk ökning av misstron till EU

BRYSSEL » Traditionella EU-fästen har fallit. Andelen av befolkningen i de sex största medlemsländerna som inte litar på EU har nästan fördubblats sedan finanskrisen började.
Det kommer bli svårare för EU-medborgare att få arbetstillstånd i Schweiz. Arkivbild.
Bild: vauvau

Schweiz stryper arbetsinvandring från EU-länder

BRYSSEL » ”Ingen ovänlig handling gentemot EU”. Ett schweiziskt beslut att begränsa antalet arbetstillstånd för EU-medborgare väcker kritik i Bryssel.

Svensk pessimism om EU:s framtid

STOCKHOLM » Danskar minst negativa. I sju undersökta europeiska länder ökar andelen som ser negativt på EU:s framtid. Svenskar tvivlar mest på sitt lands inflytande i europeiska frågor.
Sveriges försvarsminister Karin Enström (till vänster) pekar på artikel 42.7 i EU-fördraget som kan tolkas som en uppmaning till gemensamma försvarsinsatser. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

Försvarsministern förväntar sig EU-hjälp om Sverige attackeras

BRYSSEL » Försvarspolitik på EU-toppmöte. Den svenska försvarsministern Karin Enström (M) poängterar att EU-fördraget innehåller försvarsgarantier.
I maj ska EU:s rättighetskommissionär Viviane Reding presentera en detaljerat utredning om möjligheterna för nya åtgärder mot EU-länder som bryter mot fri- och rättigheter. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

EU utreder åtgärder mot demokratibrister i medlemsländer

BRYSSEL » Första beskedet i maj. EU-länder som avviker allt för mycket när det gäller ekonomi och rättssystem granskas sedan tidigare. Till det kan snart läggas en årlig kontroll av medborgarnas fri- och rättigheter.
På det ena eller andra sättet kommer Europa att tyna bort, om inget görs. Det är ett faktum. Det skriver elva författare och skribenter från olika Euroepiska länder i ett gemensamt upprop.
Debatt

Europa ligger på dödsbädden

Umberto Eco, Salman Rushdie m. fl. » Politisk enighet eller barbari. Dagens euro är ett abstrakt fantasifoster. Utan en federation kan ingen gemensam valuta bestå.

Historisk avtal öppnar EU-vägen för Serbien

STOCKHOLM » Kosovo och Serbien överens. Den serbiska regeringen godkände på måndagen vad som betecknas som ett historiskt avtal med Kosovo där landet indirekt erkänner Kosovo som en självständig stat.
Vid årets slut kan EU:s pengar ta slut.
Bild: GuySie

EU:s pengar på väg att ta slut

BRYSSEL » Fattas 100 miljarder. Utbetalningar till bland annat forskare och studenter kan tvingas ställas in om inte EU får in nya pengar.

Erlandsson: Dålig fiskekompromiss bättre än ingen alls

STOCKHOLM » Tidspress för fiskepolitiken. Sverige vill, som enda EU-land, ha ett totalförbud mot att fångad fisk kastas tillbaka i haven. Men nu är landsbygdsministern Eskil Erlandsson (C) redo för en kompromiss.

Isländska EU-förhandlingar kan frysas

STOCKHOLM » Bara 28 procent EU-positiva. Inför det isländska parlamentsvalet den 27 april leder de EU-skeptiska partierna stort.

Allt fler greker vill slippa euron

BRYSSEL » Vänstern största parti. Det grekiska stödet för euron har under det senaste året minskat påtagligt.
EU:s rättighetskommissionär Viviane Reding har länge kritiserat den demokratiska situationen i Ungern. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Ungerns rösträtt i EU ifrågasätts allt mer

BRYSSEL » Kommissionen otålig. För första gången utesluter EU:s rättighetskommissionär Viviane Reding inte användningen av den beryktade artikel sju i EU-fördraget för att tvinga Ungern att ändra vissa lagar.
Franske finansministern Pierre Moscovici måste övertyga bland annat chefen för eurogruppen, Jeroen Dijsselbloem, om att hans sparåtgärder är tillräckliga för att undvika en EU-bot. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

Nya skattehöjningar och nedskärningar ska rädda franskt budgetmål

BRYSSEL » Hoppas på förstående EU-kommission. För att få ned Frankrikes budgetunderskott föreslår regeringen nya nedskärningar och skattehöjningar för motsvarande 167 miljarder kronor.
Nästan halva svenska folket anser att Sverige borde ha fler folkomröstningar i stora EU-frågor. Det framgår av en Demoskopundersökning som tagits fram av  tankesmedjan Forum för EU-debatt.
Bild: Rephian

Svenskar mycket dåligt informerade om EU-beslut

STOCKHOLM » Centerpartister i botten. Det är illa ställt med EU-informationen i Sverige, visar en ny opinionsundersökning.
EU:s ekonomikommissionär Olli Rehns åtstramningspolitik stöter på patrull. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Åtstramningstes byggde på felberäkningar

BRYSSEL » ”Närmast groteska konsekvenser”. Det finns inget säkerställt samband mellan hög statsskuld och låg tillväxt, visar nya rön.

IMF: Amerikansk tillväxt drar ifrån EU-länderna

BRYSSEL » Uppmanar till omprövning av åtstramningspolitik. Internationella valutafonden har nödgats att skriva ned sin tillväxtprognos för EU-länderna och oroas över att USA drar ifrån euroländerna.

Notiser

Fler notiser

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Twitter

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close