EU-parlamentet villkorar erkännande av palestinsk stat
BRYSSEL/STOCKHOLM 17 december 2014 | ”I princip”Med stor majoritet röstade EU-parlamentet för ett symboliskt erkännande av Palestina som självständig stat. Statsminister Stefan Löfven menar att detta visar att Sverige gjorde rätt som tidigare i höstas erkände Palestina.
Med 498 för, 88 mot och 111 som avstod tog EU-parlamentet på onsdagen ställning för att erkänna Palestina under vissa förutsättningar.
”Europaparlamentet stöder i princip ett erkännande av Palestina som stat och tvåstatslösningen, och anser att detta bör gå hand i hand med utvecklingen av fredssamtal, som bör föras framåt.”, heter det i den icke-bindande resolutionen.
– Det är stort att Europaparlamentet i dag gett sitt stöd till erkännandet av den palestinska staten. Jag hoppas att detta har en positiv effekt på EU:s medlemsstaters agerande, sade EU-parlamentarikern Marita Ulvskog (S) i ett uttalande efter omröstningen.
Statsminister Stefan Löfven (S) välkomnade beslutet och såg det som en bekräftelse på att Sverige gjorde rätt som tidigare i höstas erkände Palestina.
– Detta visar att det initiativ som Sverige tog var rätt. Att någon vågar kliva fram och ta ledningen. Det här visar att flera tänker i samma riktning, sade statsministern efter sitt sammanträde med riksdagens EU-nämnd inför torsdagens EU-toppmöte.
– Till skillnad från den svenska regeringens ensidiga och villkorslösa erkännande av en palestinsk stat föreslår parlamentet att Europas medlemsstater ska verka för en palestinsk stat inom ramen för en fredsprocess där kravet på att erkänna Israel är en utgångspunkt. Parlamentet understryker också att PLO måste leva upp till sina åtaganden från 1999, sade Moderaternas Gunnar Hökmark i en kommentar.
EU-parlamentet skulle ha röstat om ett palestinskt erkännande redan i november men efter oenighet mellan partigrupperna sköts omröstningen upp.
Tidigare har parlamenten i Storbritannien, Frankrike, Portugal, Spanien och Irland röstat om liknande resolutioner vilka kom till stånd efter den svenska regeringens formella erkännande av Palestina.
EU har inga befogenheter att erkänna stater – det bestämmer medlemsländerna själva.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.