Motgång för Orbán: Ingen grundlagsändring
BRYSSEL 8 november 2016 | Fattades två rösterDen ungerske premiärministern Viktor Orbáns lyckades inte driva genom förändringar i grundlagen för att stoppa flyktingar.
Det ungerska parlamentet röstade på tisdagen om ett förslag på revidering av landets författning. Bland förändringarna fanns det löfte som premiärminister Viktor Orbán gav efter den ogiltigförklarade folkomröstningen i början av oktober då 98 procent av de röstande ungrarna sade nej till att ta emot asylsökande via EU:s omfördelningssystem. Han lovade att resultatet, trots att omröstningen inte nådde upp till det erforderliga valdeltagandet på 50 procent, skulle skrivas in i författningen.
I förslaget till revidering stå att ”Ingen utländsk befolkning kan placeras i Ungern”.
Men vid tisdagens omröstning fattades det två ledamöter för att den nationalkonservativa regeringens förslag skulle nå upp till kravet på minst två tredjedelars majoritet, rapporterar AP.
Det högerextrema partiet Jobbik stödde inte som väntat regeringens linje. De hade innan omröstningen krävt att upplägget där rika utlänningar kan köpa sig ett uppehållstillstånd i Ungern skulle skrotas för att rösta ja till författningsändringarna. Men Orbán gick enligt AFP inte med på kravet med motiveringen att regeringen inte låter sig utpressas.
Om grundlagsförslaget gått igenom hade det varit den sjunde ändring i Ungern på fem år, enligt The Budapest Beacon.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.