Ny eftergift till Ryssland – USA stoppar militärt stöd till Ukraina
STOCKHOLM 4 mars 2025USA ökar pressen på det krigsdrabbade Ukraina att acceptera en kommande Trump-Puntinfred genom att stoppa vidare amerikanska vapenleveranser.
USA:s president Donald Trump har beslutat att stoppa allt amerikanskt militärt stöd som ännu inte nått fram till Ukraina, rapporterar Bloomberg. Det rör sig om utrustning för ett värde av närmare 4 miljarder dollar från tidigare Bidenbeslut.
Det inkluderar leverans av viktig ammunition, hundratals styrda raketsystem med flera uppskjutningar och pansarvärnsvapen och andra förmågor.
Det kommer efter att USA:s president i omgångar verbalt attackerat Ukraina, i synnerhet president Volodymyr Zelenskyj, och efter att USA ställt sig på Rysslands sida i en FN-omröstning om kriget.
I dag saknar Europa många av de vapen och andra resurser som USA nu tillhandahåller. Malcolm Chalmers vid Storbritanniens Royal United Services Institute säger till Politico:
"Färska uppskattningar tyder på att endast 20 procent av den totala militära hårdvaran som levereras till ukrainska styrkor nu är från USA, 55 procent är hemmaproducerad i Ukraina och 25 procent från Europa och resten av världen, men de 20 procenten är den mest dödliga och viktiga."
Beslutet har väckt oro bland europeiska länder som nu kan behöva öka sitt eget stöd till Ukraina. Demokraterna i USA har kritiserat beslutet och kallat det "ansvarslöst", skriver Financial Times.
Washingtons vapenstopp kan vara det mest dramatiska geopolitiska skiftet i USA på flera generationer. Att försvara Europa från ett fientligt Kreml har varit ledstjärnan i USA:s utrikespolitik sedan 1940-talet, rapporterar Reuters.
– Genom att frysa militärt bistånd till Ukraina har president Trump sparkat upp dörren på vid gavel för Putin att eskalera sin våldsamma aggression mot oskyldiga ukrainare, sade senator Jeanne Shaheen, den högsta demokraten i senatens utrikeskommitté.
Statsminister Ulf Kristersson (M) menar att uppgifterna om amerikanskt vapenstopp till Ukraina är allvarligt.
– Om det stämmer så är det allvarliga uppgifter, det är ingen tvekan om det, säger han till SVT. Samtidigt påpekar han att Ukraina inte kommer att stå utan vapen eftersom de själva tillverkar hälften av sitt behov, en produktion som ökar. De får även stöd från övriga Europa.
Sedan tidigare har USA stoppat civilt stöd till Ukraina och hjälp till minröjning.
Att försvaga Ukrainas möjligheter att försvara sig mot de ryska angreppen genom att stoppa vapenleveranser är ytterligare en eftergift till Ryssland i en allt längre lista över amerikanska eftergifter som för tio dagar sedan enligt Politico var uppe i 29 till antalet.