Europén Schlyter vill reformera riksdagens EU-nämnd
STOCKHOLM 29 oktober 2014 | “Trevligt med öppna diskussioner”Med färska erfarenheter som Europaparlamentariker vill den nya ordföranden Carl Schylter öppna upp riksdagens EU-nämnd.
EU-nämndens nye ordförande och tidigare Europaparlamentarikern Carl Schlyter (MP) vill reformera nämndens arbete. En sak som lockar honom är att öppna nämndens sammanträden åtminstone delvis. I Europaparlamentet är utskottsmöten offentliga medan de i Sveriges riksdag är stängda för allmänhet och media.
– [Öppna möten] är en tradition som jag är van vid. Jag har bett att man tittar på hur det kan gå till, säger Carl Schlyter till Europaportalen.
Samtidigt ser att han att det finns vissa praktiska hinder att uppgifter som är belagda med sekretess blandas med rena politiska diskussionspunkter. Det kan bli “ett väldigt springande in och ut” för de journalister och andra som vill följa mötena.
– Kan man organisera arbetet så att man har block som är öppna och inte. Det ska jag försöka titta på. Skulle man kunna arrangera detta på ett bra sätt så skulle det vara trevligt om vissa diskussioner skulle vara öppna, säger Carl Schlyter.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.