Trump: Att ta kontroll över Grönland kan vara viktigare än Nato
BRYSSEL 9 januari 2026USA:s president Donald Trump säger att han kan behöva välja mellan att ta kontroll över danska Grönland eller att bevara Nato. Presidenten hävdar att han inte behöver följa internationell rätt bara sin egen moral. EU:s utrikeschef Kaja Kallas kallar USA:s hot mot Grönland för "extremt oroande".
I en intervju med New York Times fick Donald Trump frågan om vad som är viktigast för honom: att få kontroll över Grönland eller att bevara försvarsalliansen Nato. Presidenten svarade inte direkt, men medgav enligt tidningen att hans administration kan behöva välja mellan de båda.
– Det kan vara ett val, sade Trump.
Han tillade att han vill ha äganderätt till den arktiska ön, inte bara militär tillgång genom det befintliga försvarsavtalet med Danmark från 1951.
– Det är vad jag känner är psykologiskt nödvändigt för framgång. Jag tror att ägande ger dig något som du inte kan få genom ett hyresavtal eller ett fördrag. Ägande ger dig saker och delar som du inte kan få genom att bara skriva under ett dokument, sade Trump.
Överväger kontantbetalningar till grönländare
Samtidigt rapporterar Reuters att tjänstemän i Vita huset diskuterat att betala grönländarna kontant för att övertala dem att avskilja sig från Danmark och eventuellt ansluta sig till USA.
Enligt fyra källor med insyn i diskussionerna har tjänstemän talat om belopp mellan 10 000 och 100 000 dollar per person. Vid det högre beloppet skulle totalkostnaden uppgå till nästan 6 miljarder dollar för öns cirka 57 000 invånare.
Exakt hur och när pengarna skulle betalas ut är oklart, liksom vad grönländarna förväntas göra i gengäld. En av källorna uppger att diskussionerna om kontantbetalningar inte är nya, men att de intensifierats de senaste dagarna efter USA:s militära operation i Venezuela.
En opinionsundersökning från januari 2025 visade att 85 procent av Grönlands 57 000 invånare inte vill bli en del av USA, även om en majoritet önskar självständighet från Danmark.
"Ta presidenten på allvar"
USA:s vicepresident JD Vance varnade på torsdagen Europa för att Trump menar allvar med sina hot.
– Mitt råd till de europeiska stats- och regeringscheferna och alla andra skulle vara att ta USA:s president på allvar, sade Vance vid en presskonferens i Vita huset, enligt Der Spiegel.
Han tillade att Trump vill att Europa ska ta Grönlands säkerhet mer på allvar, annars kommer USA att "behöva göra något åt det".
Trump hävdade i New York Times-intervjun att han inte behöver följa internationell rätt och att endast hans egen moral begränsar honom.
– Jag behöver inte internationell rätt, sade Trump.
– Det finns en sak [som begränsar mig]. Min egen moral. Mitt eget sinne. Det är det enda som kan stoppa mig.
Europa intensifierar diplomatiska insatser
Som svar på de eskalerande hoten har europeiska regeringar inlett en diplomatisk offensiv på två fronter: lobbying i Washington och arbete inom Nato för att lugna USA:s säkerhetsoron.
Danmarks ambassadör i USA, Jesper Møller Sørensen, och Grönlands representant i Washington, Jacob Isbosethsen, har under veckan haft intensiva möten med amerikanska kongressledamöter, uppger Politico. De försöker övertyga så många som möjligt om att Grönland inte vill köpas av USA och att Danmark inte har något intresse av en sådan affär.
Senator Roger Wicker, republikansk ordförande i senatens försvarsutskott, sade efter ett möte på torsdagen att danska och grönländska representanter gjort det klart att det inte kommer att förhandlas om Grönlands framtid.
– Det finns ingen vilja från deras sida att förhandla om köp eller ändring av äganderätt till deras land, som de haft så länge. Det är deras rättighet, och de har gjort det mycket klart för oss, sade Wicker enligt Politico.
På torsdagen höll också Natos ambassadörer ett slutet möte i Bryssel där de enades om att alliansen bör förstärka den arktiska regionen, uppger Politico. Enligt tre Nato-diplomater diskuterades flera alternativ, däribland utökade underrättelsekapaciteter för att bättre övervaka territoriet, ökade försvarsutgifter till Arktis, förflyttning av mer militär utrustning till regionen och fler militärövningar i området.
EU kallar hoten "extremt oroande"
EU:s utrikeschef Kaja Kallas kallade på torsdagen USA:s hot mot Grönland för "extremt oroande" och uppgav att europeiska länder diskuterar hur Europa skulle kunna svara om hoten är verkliga.
– Vi måste hålla fast vid internationell rätt. Det är det enda som skyddar mindre länder, sade Kallas vid en presskonferens i Egypten, enligt Euractiv.
Frankrikes president Emmanuel Macron sade i sitt årliga utrikespolitiska tal på torsdagen att USA "gradvis vänder sig bort från några av sina allierade och frigör sig från de internationella regler som landet tidigare främjade".
Åtta europeiska ledare, däribland Tysklands förbundskansler Friedrich Merz, undertecknade på tisdagen en gemensam förklaring till stöd för Danmark. I förklaringen betonades att endast grönländarna själva och Danmark kan besluta om Grönlands framtid.
Danmarks statsminister Mette Frederiksen varnade i söndags att en amerikansk invasion av Grönland skulle innebära slutet för Nato.
– Om USA väljer att militärt attackera ett annat Nato-land, då upphör allt, inklusive Nato och därmed den trygghet som etablerats sedan andra världskrigets slut, sade Frederiksen.
Denna annons är producerad av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden december 2024 till december 2025 på Europaportalen.se till en kostnad av 86 515 kr. Kontakt: s-d.delegation@europarl.europa.eu.
För mer information om transparens vid politisk annonsering i Europaportalen, vänligen kontakta redaktionen på red@europaportalen.se.