Hoppa till huvudinnehåll

Regeringens Kinapolitik hemligstämplas av oklara skäl

26 juni 2020

Regeringens argumentation för att riksdagen den 29 maj inte skulle kräva EU-sanktioner mot Kina på grund av landets Hong-Kongpolitik förblir okänd då EU-nämnden beslutat att hemligstämpla delar av resonemanget. Som skäl angavs att utrikesministerns ord kan antas störa Sveriges mellanfolkliga förbindelser. Det framgår dock inte vilka mellanfolkliga förbindelser som avses. Övriga medlemsländer avvisade nämligen riksdagens krav på EU-sanktioner och Kina lär inte heller vilja ha dem. Europaportalen hade överklagat beslutet att hemligstämpla vad utrikesministern sade i EU-nämnden men fick avslag på fredagen.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
EU-kommissionen
Politisk annons

Denna annons är producerad av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden december 2024 till december 2025 på Europaportalen.se till en kostnad av 86 515 kr. Kontakt: s-d.delegation@europarl.europa.eu.
 

För mer information om transparens vid politisk annonsering i Europaportalen, vänligen kontakta redaktionen på red@europaportalen.se.

annons
Fackliga Brysselkontoret