Hoppa till huvudinnehåll

Amsterdam och Paris vinnare i brexitkamp – lotten avgjorde

21 november 2017

EU:s läkemedelsmyndighet EMA och bankmyndighet EBA kommer att flyttas från lämnande Storbritannien till Amsterdam respektive Paris. Det stod klart efter en rafflande omröstning på måndagen där Sverige röstades ut i första omgången och det slutade i lottdragning mellan Amsterdam och Milano respektive Paris och Dublin.

– Jag är naturligtvis besviken, sade EU-minister Ann Linde (S) efter att det stod klart att Sveriges kandidatur inte räckte till.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret