Hoppa till huvudinnehåll

Fortsatt ungersk tystnad om miljonböter

16 september 2024

EU-domstolen dömde i juni Ungern att betala en bot på 200 miljoner euro för sin vägran att följa EU:s asylrätt. För varje dag som landet inte rättar sig efter asylreglerna måste det dessutom böta en miljon euro per dag. Tidsfristen för att förklara huruvida Ungern kommer följa asylrätten gick ut natten till lördag och enligt en talesperson för EU-kommissionen har inget svar kommit från den ungerska regeringen. Tidsfristen för att betala boten på 200 miljoner euro löper ut i morgon tisdag. Om ett medlemsland inte betalar en bot dömts ut av av EU-domstolen minskar EU-kommissionen utbetalningen av EU-stöd till landet i fråga med motsvarande summa.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret