Hoppa till huvudinnehåll

Sex EU-länder vill snabba på kapitalmarknadsunion

17 februari 2026

Sex tunga EU-länder, de så kallade E6, vill se ett snabbare tempo i arbetet med att integrera unionens kapitalmarknader, rapporterar tyska nyhetsbyrån DPA. Efter ett möte i Bryssel på måndagen sade Tysklands finansminister Lars Klingbeil att den nuvarande takten inte motsvarar de utmaningar EU står inför. Gruppen, som även inkluderar Frankrike, Italien, Nederländerna, Polen och Spanien, anser att en harmonisering av regler är nödvändig för att stärka Europas suveränitet. Ansträngningar att ena de splittrade nationella marknaderna har hittills haft begränsad framgång. Från svensk sida välkomnas ländernas initiativ.

– I grunden är det bra, speciellt när det handlar om att få till en bättre kapitalmarknad och ett mer välfungerande EU. Det är inte ett problem, utan det är ett steg i rätt riktning, sade finansminister Elisabeth Svantesson på tisdagen och tillade att hon inte var säker på om initiativet faktiskt kommer att leda till någon förändring.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret