Jag skrev i min artikel på Europaportalen den 11 februari att Anders Borg gör sig dummare än han är, när han låter som att han inte vet att det finns spänningar inom alla partier mellan Europapolitiker och rikspolitiker, också i de borgerliga. Precis som det finns mellan rikspolitiker och kommunpolitiker - trots att man sluter upp bakom samma partiprogram - därför att man har olika utsiktspunkter och faktiskt olika mandat.
Sådana spänningar finns också, vågar jag påstå, inom Moderaterna. Även om jag förstår det så att Anders Borg och Gustav Blix, som ryckte ut till Borgs hjälp, tycker att Europaparlamentarikerna i deras parti och andra borgerliga partier ska fjärrstyras från finansdepartementet. Jag blir väl inte så förvånad eftersom jag tagit del av de moderata interiörerna som de beskrivs i Anne Marie Pålssons bok Knapptryckarkompaniet.
Blix spelar orolig för att Socialdemokraterna inte skall kunna presentera en politik ”som hänger ihop” och undrar sarkastiskt om vi kanske måste gå fram med två partier i valet till Europaparlamentet.
Han kan vara helt lugn på den punkten. Vi kommer att gå till val som ett parti med en lista och ett program. Men inte med budskapet att våra kandidater inte får lov att tänka själva.
Krisen har blivit allt djupare i ett Europa som domineras av högerregeringar. För varje krisprogram som man lagt fram, starkt präglat av åtstramningspolitik, nedskärningar och lönesänkningar, har arbetslösheten slagit nya rekord och den sociala misären brett ut sig.
I misärens spår har misstron spridit sig och reaktionära krafter har fått allt större spelrum.
Risken är att det slutar med att det är Europa som ”inte hänger ihop”. Och det vore riktigt illa.
Borg och Blix borde vara mer oroade för vad de själva håller på att ställa till med och mindre bekymrade för att alla inte står i givakt.
Bo Bernhardsson (S)





















































































kl 13:15
I en ny studie från Votewatch can man se att Sverige tillhör den grupp där MEPs representerande regeringspartierna i sina länder oftast röstat mot sin egen regerings position i rådet. Imtressant nog skiljer sig Tjeckien och UK markant från övriga länder men sedan kommer Sverige, Österrike och Slovenien. I Sveriges fall har alltså representanter från allianspartierna ofta röstat emot alliansregeringen.
Det är ju en glädjande utveckling och visar väl att förmågan att "tänka själva" är relativt stor bland svenska MEP. Det visar ju ickså hur perspektiven förskjuts när man kommer i närmare kontakt med frågorna.
I Österrike, där jag bor, är detta en självklarhet. Nyligen fördömde det konservativ/liberala regeringspartiets representant i EP i skarpa ordalag det budgetförslag som hans parti, i koalition med socialdemokraterna, just förklarat vara en stor framgång för Österrike. Jag tror emellertid knappast att de nationella ledarna skulle kalla honom "förvirrad" som Reinfeldt tydligen gjort i en liknande situation.
kl 14:48
Problem med EU-parlamentariker och deras mandat uppstår för det första därför att de stackars väljarna knappast känner till de gemensamma partiprogrammen i EU-parlamentet. För det andra kan EU-parlamentsgrupperna hitta på nya krav som de aldrig har sökt mandat för hos väljarna......
kl 18:20
@Erik Johansson: men detta är ju inte ett problem specifikt för Europaparlamentet (om det nu ens är ett problem) utan för den representativa demokratin. Hur många svenska väljare tror du har konsulterat det senaste partiprogrammet för det parti de röstar för?
Och själva poängen och idén med representativ demokrati är ju just att de som valts SKALL VARA befullmäktigade att hantera nya, oväntade problem som kommer upp och att försöka finna de bästa möjliga lösningarna i de situationer de ställs inför under sin mandattid - UTAN att behöva konsultera stt elektorat i varje enskild fråga.
Om du nu tycker att de här nackdelarna med representativ demokrati är så stora: har du någon idé om vad du vill införa i stället?
kl 12:36
När det gäller just EU-parlamentet är påhittigheten om nya krav så mycket större än annars. Det är en väldig skillnad på att sköta den inre marknaden och att överföra makt och pengar till EU.
Hur många svenska väljare skulle rösta för EU-skatt och överstatlig eurokratisk "ekonomisk, monetär och social union"? :-D
2003 fick det svenska folket rösta om EMU (ekonomiska och monetära unionen) och motsvarande borde gälla all maktöverföring till EU, särskilt beskattningsrätt.
Kom ihåg att Hannes Swoboda 14/2-13 berömde EU:s föreslagna Tobinskatt som början till eurokratisk beskattningsrätt (punkt 3 & 14 i Top Priorities for Europe).
kl 15:53
Ja du har hänvisat till Swoboda förut, och jag har då frågat som jag frågar igen: har du någon länk till det uttalandet där Swoboda skulle ha förespråkat att Europaparlamentet ska få egen beskattningsrätt?
Kanske att du klarar av att gräva fram det den här gången - till dess kommer jag att anta, vis av erfarenheten, att du bara hittar på.