Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

Gazprom riskerar 100-miljadersbot till EU

4 oktober 2013

EU-kommissionen förbereder anklagelser mot det ryska statliga energiföretaget Gazprom för att ha missbrukat sin dominanta ställning i Öst- och Centraleuropa.

– Det är för tidigt att förutse när nästa steg kan tas i denna utredning, men vi har nu rört oss till att förbereda ett meddelande om invändningar, sade EU:s konkurrenskommissionär Joaquín Almunia på torsdagen rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

Fälls Gazprom riskerar de böter på upp till motsvarande 100 miljarder kronor.

Kommissionen inledde i september 2012 en utredning mot den ryska energijätten efter misstankar om att den utnyttjade sin dominerande ställning i flera östlig EU-länder och ha förhindrat det fria gasflödet i EU.

Mer fakta

Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret