Skattesmitare får det svårare i EU
15 oktober 2014Efter åratal av förhandlingar har Österrike och Luxemburg gått med på ett automatiskt utbyte av skatteuppgifter i syfte att sätta åt skattefifflare.
– I dag tog vi ett stort steg mot större öppenhet vilket markerar slutet på banksekretess i skattefrågor i EU, sade Italiens finansminister Pier Carlo Padoan, som ledde förhandlingarna mellan medlemsländerna, efter tisdagens EU-möte i Luxemburg.
Luxemburg och Österrike, som länge stretat emot att öppna sin banksekretess, släppte under mötet sina veton mot lagstiftningen. Inom skattefrågor i EU måste alla medlemsländer vara överens.
Enligt de nya reglerna delas skatteuppgifter om EU-medborgare i andra medlemsländer automatiskt mellan skattemyndigheterna från 2017.
Österrike kommer dock börja dela skatteuppgifter först ett år senare, 2018.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.