Tema »Herman Van Rompuy

EU-frågor är ofta långdragna och komplicerade. Under Tema samlar vi bakgrundsinformation och de senaste artiklarna från Europaportalen och andra webbplatser.
Bild: Fredrik Haglund
Bild: Fredrik Haglund

Herman Van Rompuy

Född: 1947 i Etterbeek, Belgien.

Utbildning: Ekonomi och filosofi.

Parti: Kristdemokratisk och flamländsk (CD&V).

Nuvarande uppdrag: Ordförande i Europeiska rådet.

Tidigare politiska uppdrag: Ledamot i den belgiska senaten (1988–1995), ordförande för Kristdemokratisk och flamländsk (CD&V) (1988–1993), budgetminister (1993–1999). Premiärminister i Belgien (2008–2009)

 

Den 19 november 2009 utsågs Van Rompuy till den förste ordföranden i det Europeiska rådet. Han tillträdde posten den 1 december. 

Ämbetet som ordförande i Europeiska rådet kom till efter att  Lissabonfördraget trätt i kraft. Inofficiellt kallas posten för ”Europas president”. Huvuduppgiften för ordföranden är att förbereda möten för det Europeiska rådet där medlemsstaternas stats- och regeringschefer sammanträder. Före Lissabonfördraget var det det roterande ordförandeskapet mellan länderna som var ansvarig för detta. Uppdraget som ordförande varar två och ett halvt år, men mandatet kan förlängas en gång. Van Rompuy har sagt att han skulle vilja sitta kvar en mandatperiod till.

I slutet av december 2008 fick Herman Van Rompuy i uppdrag av den belgiske kungen Albert den andre att bilda regering. Van Rompuy gjorde sig under sin korta tid som belgisk premiärminister känd för att ha lyckats hålla ihop det splittrade Belgien som under en lång tid varit kluvet mellan den fransktalande södra delen och den flamländska norra delen. Trots sitt flamländska ursprung är han uttalat franskvänlig.



Van Rompuy är en uttalad EU-federalist och har ställt sig negativ till ett turkiskt medlemskap i EU.

 

Senaste artiklarna om Herman Van Rompuy

<default>

Tyskland pressas inför EU-toppmöte

STOCKHOLM » Informellt möte. Inför onsdagens EU-möte vinner Frankrikes krav på euroobligationer allt mer stöd – emot Tyskland och Sveriges vilja.

Extra EU-toppmöte om tillväxt

Europeiska rådets ordförande, Herman Van Rompuy, offentliggjorde på fredagen i samband överläggningar med statsminister Fredrik Reinfeldt att han har kallat till ett informellt EU-toppmöte i månadsskiftet maj-juni. >>>

Rumäniens premiärminister: EU-toppmöte mot högerextremism

När Rumäniens nye premiärminister Mihai Răzvan Ungureanu i dag träffar EU:s toppledare Herman van Rompuy och José Manuel Barroso har han ett tydligt budskap: Ta högerextremism på allvar. >>>

Herman Van Rompuy får nytt förtroende

EU-ländernas ledare enades på torsdagen om att låta belgaren få sitt mandat som EU-ordförande förlängt i ytterligare två och ett halvt år. >>>
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) i riksdagen. Arkivbild.

Sverige vill driva tillväxtfrågor på toppmöte

BRYSSEL » Nej till finansskatt . Regeringen och Socialdemokraterna eniga om finanspakt och prioriterar tillväxt i EU.

Spikat toppmöte lyfter fram sysselsättningen

Nästa EU-toppmöte hålls den 30 januari och ska fokusera på tre aktuella områden. >>>
Trots glada miner blev det inget avtal mellan Ukraina och EU. Från vänster: Van Rompuy, Janukovitj och Barroso.

EU: Ukraina måste demokratiseras

Frihandelsavtal stoppas. Avtalet mellan Ukraina och EU får vänta tills den politiska utvecklingen i landet förbättras.

EU-toppmötet på tysk-fransk begäran

På det extrainsatta mötet vid månadsskiftet januari/februari 2012 ska finanspakt, sysselsättning och konkurrenskraft diskuteras. >>>
<default>

Medvedev viftar bort EU-kritik om orättvisa val

BRYSSEL » Ryska lån till EU möjliga. EU-parlamentets beslut betyder inte något för mig, sade Rysslands president Medvedev i Bryssel.

Nytt EU-toppmöte i slutet av januari

Finanspakten högst på dagordningen. >>>
Europeiska rådets ordförande, van Rompuy, måste hitta kompromisslösningar för hela EU27, skriver Anders Bäckström.
MittEuropa

Dags för Van Rompuy att rädda unionen

Anders Bäckstrand » Fadd eftersmak i Berlin. Frågan är om det inte var Merkels side-kick Sarkozy som avgick med segern på EU-toppmötet.
<default>

EU-parlamentet kräver inflytande i europakt

BRYSSEL » Känga till Cameron. Oklart vilken roll EU:s folkvalda kommer spela i den nyskapade europakten.
<default>

Krisen tvingar EU byta spår

BRYSSEL » Merkel nöjd. Britterna kastade grus i toppmötesmaskineriet. Nu går majoriteten av EU-länderna sin egen väg.
De tre kombattanterna. Angela Merkel, Herman Van Rompuy och Nicolas Sarkozy.

EU-splittring inför öppen ridå

BRYSSEL » Merkozy vs. Van Rompuy. Tyskland och Frankrike tar strid och kritiserar Herman Van Rompuys förslag för att inte vara tillräckligt långtgående.
Herman Van Rompuy leder EU-toppmötet på torsdag och fredag då eurons framtid står på spel.

Van Rompuy: Fördragsförändringar onödiga

BRYSSEL » Inte lika långtgående åtgärder. Inför EU-toppmötet har ordförande för Europeiska rådets strategi läckt ut.
Mario Monti under sitt första besök i Bryssel som italiensk premiärminister .

Italien stärker banden med Bryssel

BRYSSEL » Inga mirakler. Italiens nyinstallerade premiärminister, Mario Monti, lovade på tisdagen att ha Europa i sitt hjärta när han nu ska genomföra ett av de största reformpaketen i landets historia.
Fredrik Reinfeldt (M). Arkivbild

Reinfeldt: Stryp EU-stöd till misskötta länder

BRYSSEL » Nej till fördragsförändringar. Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) anser att den ekonomiska krisen kan och ska lösas med befintliga verktyg.
Lucas Papademos tillsammans med José Manuel Barroso under måndagens presskonferens i Bryssel.

Dödläge efter grekisk vägran

BRYSSEL » Extramöte i Bryssel idag. Det grekiska högerpartiet vägrar binda sig vid trojkans lånekrav.
José Manuel Barroso, EU-kommissionens ordförande.

Barroso: Vi måste gå ännu längre

BRYSSEL » Ge marknaden en signal. Högern vill lugna marknaden, medan vänstern vill tygla den.
<default>

Sverige kämpar för EU-inflytande

BRYSSEL » EU går mot ny fördragsändring. På begäran av Sverige, Polen och Storbritannien hålls ett extra toppmöte med EU:s alla 27 länder inför eurotoppmötet på onsdag. Samtidigt verkar en fördragsändring bli allt troligare, mot Sveriges vilja.
 
 

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close