Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning
Den slovenske premiärministern Miro Cera går i klinch med EU-parlamentet.

Slovenien och EU-parlamentet i ordkrig

BRYSSEL 10 oktober 2014 | Ny kandidat lanserad

Den slovenske premiärministern Miro Cerar anklagar socialdemokratiska EU-parlamentariker för att bryta mot grundläggande demokratiska principer.

Redan innan det stod klart att Sloveniens kommissionärskandidat Alenka Bratušek på torsdagseftermiddagen drog tillbaka sin kandidatur, gick den socialdemokratiska partigruppen S&D ut och i praktiken krävde att ny kandidat borde bli den slovenska socialdemokratiska EU-parlamentarikern Tanja Fajon.

– Något annat alternativ [än Fajon … kommer] inte att framstå som acceptabelt för S&D-gruppen, sade Gianni Pittella, ledare för gruppen.

Utspelet ”överraskade” den slovenske premiärministern Miro Cerar enligt ett uttalande på regeringens hemsida.

”Sloveniens regeringschef avvisar bestämt ett sådant slutgiltigt uttalande.”, heter det och man pekar på att det är medlemsländerna som har ensamrätt att nominera sina kommissionärskandidater.

”Dessa befogenheter har inte de politiska grupperna i EU-parlamentet. Premiärministern förväntar sig att de politisk grupperna i EU-parlamentet följer EU-lag och grundläggande demokratiska principer”.

Även den konservativa och kristdemokratiska EPP-gruppen förespråkade Fajon som ny slovensk kommissionär.

På fredagsförmiddagen gjorde Miro Cerar slag i saken och nominerade Violeta Bulc, portföljlös minister med ansvar för utveckling, strategiska projekt och sammanhållning.

Violeta Bulc, tidigare entreprenör och rådgivare, har suttit i regeringen sedan den bildades för drygt två veckor sedan och har inget tidigare poltiskt engagemang. På sin blogg säger hon att hon tror på “styrka i nätverk, en holistisk individ och positiv energi”.

Koalitionspartierna i regeringen motsätter sig dock hennes nominering.

Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
kommissonen annons
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
kommissonen annons
annons
Fackliga Brysselkontoret