Hoppa till huvudinnehåll

EU-ledare: Dags för paus i sanktioner

1 juni 2022

Efter att EU-ledarna under veckans toppmöte enades om det sjätte sanktionspaketet mot Ryssland, där ett embargo mot stor del av rysk olja ingick, vill nu flera medlemsländer gå vidare med ytterligare sanktioner. 

– Vi måste tala om ett sjunde sanktionspaket eftersom situationen inte förbättras i Ukraina, sade Estlands premiärminister Kaja Kallas under toppmötet, rapporterar Agence Europe. Men flera andra EU-ledare tyckte istället att det var dags att ta en paus och se vilka effekter de redan beslutade sanktionerna kommer ge. 

– Vi fokuserar nu på genomförandet av det sjätte sanktionspaketet , sade EU:s rådsordförande Charles Michel.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret