Hoppa till huvudinnehåll

Johansson åker till Grekland angående ensamkommande barn

6 mars 2020

EU:s migrationskommissionär Ylva Johansson åker på torsdag i nästa vecka på uppdrag av kommissionsordförande Ursula von der Leyen till Grekland för att undersöka möjligheterna att bistå ensamkommande barn som ankommit främst de grekiska öarna. Där beräknas finnas runt 5 500 ensamkommande flyktingbarn och kommissionen hoppas att medlemsländerna frivilligt kan åta sig att ta emot några dessa och/eller hjälpa dem som är kvar.

– Kommissionär Johansson och jag ska nu arbeta nära medlemsländerna för att hinna säkra platser för dessa barn, sade von der Leyen i ett uttalande på fredagen.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
kommissonen annons
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret