Hoppa till huvudinnehåll

Sifo: Svenskar vill se svenska löner i Sverige

7 november 2017

Tre av fyra svenskar, 76 procent, svarar ja på frågan om de anser att svenska löner och arbetsvillkor ska gälla även för dem som kommer från andra EU-länder för att arbetar i Sverige under en kortare tid.

Det visar en Sifoundersökning som gjorts på uppdrag av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.

– Om EU är en gemensam marknad så måste vi också ha gemensamma regler. Likartade villkor måste gälla i alla länder, säger EU-parlamentariker Jens Nilsson (S).

17 procent svarade nej och sju procent var tveksamma eller visste inte.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret