Hoppa till huvudinnehåll

Regeringen bakom att frysa pengar till Ungern

2 december 2022

Regeringen stödjer EU-kommissionens förslag att hålla inne pengar till Ungern i väntan på att landet genomför reformer för att stärka rättsstatens oberoende.

– Vi delar kommissionens bild, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) till TT/SvD.

Frågan ska upp för diskussion när EU:s finansministrar träffas i Bryssel den 6 december – dock lär inget beslut tas på mötet, vilket tidigare var tanken, rapporterar Agence Europe.  Flera medlemsländer har begärt att kommissionen uppdaterar sin bedömning så att den inkluderar de åtgärder som nyligen vidtagits av Ungern för att komma till rätta med brister i rättsstatsprincipen. Istället kan det bli aktuellt med ett extrainsatt finansministermöte den 19 december. 

Vid en omröstning i EU-parlamentet röstade Sverigedemokraterna som enda svenska parti emot att frysa EU-bidrag till Ungern. 

 

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
EU-kommissionen
Politisk annons

Denna annons är producerad av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden december 2024 till december 2025 på Europaportalen.se till en kostnad av 86 515 kr. Kontakt: s-d.delegation@europarl.europa.eu.
 

För mer information om transparens vid politisk annonsering i Europaportalen, vänligen kontakta redaktionen på red@europaportalen.se.

annons
Fackliga Brysselkontoret