Hoppa till huvudinnehåll

Tre EU-länder inför egna handelshinder mot Ukraina – bryter mot EU-regler

18 september 2023

EU-kommissionen tog på fredagen bort de restriktiva åtgärder som infördes i maj mot en rad ukrainska livsmedelsexporter sedan situationen med en snedvriden marknad löst sig. Men Polen, Ungern och Slovakien trotsar EU-beslutet och inför egna spannmålsförbud mot Ukrainsk import, Ungern passar även på att utvidga importförbudet till produkter som tidigare inte varit reglerade. De nationella förbuden, förutom att bryta mot EU:s regler för den inre marknaden, markerar också ett brott i solidariteten med det krigsdrabbade Ukraina, rapporterar Politico. Ukraina lovar att dra de tre EU-länderna inför WTO-domstolen för brott mot internationella handelsregler. 

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret