Hoppa till huvudinnehåll

Mer än tusen gripna efter kravaller i Storbritannien

14 augusti 2024

Brittiska myndigheter hade på tisdagen sammanlagt arresterat 1024 personer och åtalat 575 personer misstänkta för våld, mordbrand och plundring samt rasistiska attacker riktade mot muslimer och migranter, rapporterar Reuters.

Upploppen, som följde på morden på tre unga flickor i den nordengelska staden Southport, började efter att attacken den 29 juli felaktigt skylldes på en islamistisk migrant baserat på desinformation online.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons

Denna annons är producerad av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden december 2024 till december 2025 på Europaportalen.se till en kostnad av 86 515 kr. Kontakt: s-d.delegation@europarl.europa.eu.
 

För mer information om transparens vid politisk annonsering i Europaportalen, vänligen kontakta redaktionen på red@europaportalen.se.

annons
Fackliga Brysselkontoret