Hoppa till huvudinnehåll

Svensk journalist gripen i Turkiet – förd till fängelse

29 mars 2025

Den svenske journalisten Joakim Medin, som greps i Istanbul på torsdagen, påstås ha förolämpat Turkiets president Erdogan och vara medlem i en terrororganisation, rapporterar turkiska medier enligt TT, rapporterar Ekot

Medin är utsänd av tidningen Dagens ETC för att rapporterar om den politiska händelseutvecklingen i landet.

– Det är absurda anklagelser, det stämmer inte med verkligheten, säger Andreas Gustavsson, chefredaktör för Dagens ETC.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret