Hoppa till huvudinnehåll

Statsministern om EU-länders vetorätt: “en ohållbar situation”

20 mars 2026

Efter Ungerns fortsatta blockad av lånet på 90 miljarder euro till Ukraina vid torsdagens EU-toppmöte sade Ulf Kristersson (M) att diskussionen om att införa kvalificerad majoritet vid beslut kan bli aktuell. 

– Det är en ohållbar situation när ett land kan blockera allting. Diskussionen om kvalificerad majoritet kommer att komma igång igen. Fördraget är inte skrivet för att ett land ska kunna blockera på det här sättet, sade han. 

Vid så kallad kvalificerad majoritet krävs inte enhällighet, utan att 55 procent av medlemsländerna, vars befolkning utgör 65 procent av den totala EU-befolkningen, räcker för att ta beslut.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret