”Jag vill inte spara sökningar på Google”

Publicerad 18 jun 2010
kl 06:30
Uppdaterad 18 jun 2010
kl 16:57
Tiziano Motti säger nu att han inte vill spara Googlesökningar.
Tiziano Motti säger nu att han inte vill spara Googlesökningar.Foto: Europaparlamentet

Fakta

Att EU-parlamentet antar en skriftlig förklaring innebär att den blir parlamentets officiella ståndpunkt. Den är inte lagstiftande.

Genom datalagringsdirektivet åläggs internet- och mobiloperatörer att spara uppgifter om all mejl- och mobiltrafik från sex månader upp till två år. Det ska gå att utläsa trafiken mellan två personer via mejl, telefon eller sms. Innehållet i meddelandena sparas inte.

Justitieminister Beatrice Ask (M) har meddelat att regeringen inte inte kommer att införliva direktivet i svensk lag före riksdagsvalet.

 

Italienaren Tiziano Motti som ligger bakom förslaget om att spara sökningar på Google menar att han är missförstådd. I går nådde hans förslag en majoritet i EU-parlamentet.

– Det är inte färgen på katten som räknas utan att katten fångar musen. Och det är jag som är katten.

Så presenterade sig Tiziano Motti sig i ett italienskt TV-program när han kandiderade till EU-parlamentet förra året. Han var en egenföretagare utan politiskt parti som reste runt i nordöstra Italien och träffade ungdomar för att få deras röster med valmottot: ”Rösta på mig – jag är som du”.

Kampanjen var framgångsrik. På bara några månader lyckades Motti få ihop nog med stöd för att ett kristdemokratiskt parti skulle ”adoptera” honom tre dagar innan kandidatlistorna skulle presenteras, och i valet slog han ut regionens sittande EU-parlamentariker.

Valarbetet skötte Motti inte främst på torg eller partimöten. Han åkte till nattklubbarna istället, och stannade ofta till klockan sex på morgonen.
– Man måste vara där ungdomarna är och de finns på diskoteken. Eller på nätet, säger Tiziano Motti.

Han är solbränd, har ett fläckfritt leende, klär sig i kavaj och jeans, vilket är ovanligt för en EU-parlamentariker, framför allt en italiensk sådan. Valkampanjen är inte den enda kopplingen till nätet i Tiziano Mottis fall. Han är upphovsmannen till det uppmärksammade förslaget om att utöka det kontroversiella datalagringsdirektivet till att omfatta även sökmotorer som ett led i kampen mot barnpornografin. Ännu ett steg på vägen mot övervakningssamhället! menar kritikerna.

Efter att Europaportalen skrev om Mottis förslag för ett par veckor sedan började en efter annan parlamentariker dra tillbaka sitt stöd. De hade inte förstått vad de skrev på, eftersom datalagringsdirektivet inte nämndes i förslaget. Bara den tekniska beteckningen, 2006/24/EG, fanns med. Cecilia Wikström (FP) skickade ett brev till alla 736 EU-parlamentariker och varnade dem.

Tiziano Motti känner till den svenska debatten. Han tycker den är orättvis, men är inte förvånad.
– Jag väntade mig de här reaktionerna. Varje gång man diskuterar lagring av data och internet är det två världar som kolliderar: en som vill ha en omfattande frihet på internet och en annan som anser att rättigheten att inte bli kränkt på nätet är mycket viktig.

Och en försvarare av rättigheter anser sig Tiziano Motti vara. Han är skapare av föreningen Rättigheternas Europa med mer än 100 000 medlemmar i Italien. Bland hedersmedlemmarna finns flera parlamentsledamöter, främst från Silvio Berlusconis parti Frihetens folk. Föreningen vill skydda vanliga medborgares fri- och rättigheter.

Hur går försvaret av medborgarnas friheter ihop med att vilja lagra alla människors sökningar på Google?
– Det gör det inte, säger Tiziano Motti. 

Han vill inte alls spara alla sökningar som görs på nätet.
– Förslaget handlar egentligen om så kallade ”content providers”, det vill säga de som gör att man kan lägga upp material på internet, som Facebook, Youtube eller bloggverktyg. Det är de som ska spara IP-nummer, precis som internetoperatörerna måste göra i dag enligt datalagringsdirektivet, säger han.

Motti menar att debatten bygger på en feltolkning av hans initiativ. Men texten är klar och tydlig: ”Europaparlamentet uppmanar rådet och kommissionen att genomföra direktiv 2006/24/EG och att utvidga det till att omfatta sökmotorer så att barnpornografi och sexuella trakasserier över nätet kan bekämpas”.

Varför skrev du då ”sökmotorer” och inte ”content providers”?
– Jag gjorde det delvis för att jag ville att saken skulle uppmärksammas. Men också för att om jag skriver sökmotor vet alla vad det handlar om, det gör man inte om jag skriver content providers.

Kritiken mot Motti och hans förslag har också handlat om brist på information. Men att vissa parlamentariker har skyllt på att de inte vet vad de skrivit på är märkligt, tycker han.
– Jag tänkte aldrig att ”någon kommer inte att förstå det här”, det vore att ha ett ont uppsåt. En vanlig medborgare kunde kanske kritisera mig för att jag inte var tillräckligt tydlig, men inte en EU-parlamentariker.
– Först informerar man sig ordentligt, sedan skriver man under, understryker Motti.

Motti återkommer ofta till det faktum att en såkallad skriftlig förklaring inte är lagstiftande, utan en ”stimulans till debatt, ett sätt att belysa en fråga”.
– Om den antas ändras absolut ingenting från en dag till en annan. Det verkar många ha missat.

De utlovade femton minuterna växer till tjugofem, till trettiofem. Han är mån om att få fram sitt budskap. Och till slut landar han i en slutsats, det som han kallar det övergripande syftet med initiativet:
– Det ska inte gå att surfa anonymt på internet. Jag vill introducera den så kallade skyddade anonymiteten, säger han och drar ut på de två orden.

Enligt Tiziano Motti måste man hitta en balans på nätet, och det ska ske genom den ”skyddade identiteten”. För att någon ska kunna få tillgång till nätet måste denne identifiera sig genom att skicka in uppgifter till internetoperatören.

Sedan ska varje uppladdning av text, bilder eller videoklipp kunna spåras av myndigheterna. Däremot ska man fortsatt kunna vara anonym gentemot andra internetanvändare.
– Jag är en försvarare av yttrandefriheten, jag gillar inte censur. Men i dag kan någon som blir förtalad eller anklagad för något på nätet inte försvara sig ordentligt.

Hur ska det gå till rent tekniskt?
– Jag är ingen tekniker, fråga inte mig, säger han och fäller ner blicken en sekund för första och enda gången under vårt samtal.

Han vill också införa ett ”tidigt varningssystem”. Syftet är att skapa en europeisk byrå för pedofili som koordinerar alla medlemsländers arbete med frågan och skickar ut varningar så fort pedofilnätverk uppmärksammas.

Tiziano Motti är mycket stolt över sin kampanj i parlamentet. Den nytryckta pamfletten skriker ut i röda bokstäver på gul fond ”315 underskrifter på sex dagar! Skriv under du med!”. Hans hemsida för initiativet kallar han "unik".

Men hans metoder har fått kritik: vissa parlamentariker har känt sig trakasserade av dem när de gått förbi plenisalen. Det gick så långt att parlamentets vice generalsekreterare Francesca Ratti förbjöd den typen av lobbyism utanför plenisalen.

Men dagen efter Rattis förbud står Mottis medarbetare där igen. Motti tycker metoderna är rimliga.
– Man måste utnyttja medel som liknar reklam för att lyckas. Det är viktigt att vara synlig, skapa nyfikenhet. Med manifest, med ett mejl, med allt som kan hjälpa till.

Och medlen var framgångsrika. Efter att ha gått från 330 ner till runt 290 underskrifter förra veckan nådde förslaget gränsen på 369 underskrifter i går, långt innan tidsfristen gått ut. Därmed antas förslaget när parlamentet samlas i juli. Tiziano Motti har lyckats fånga musen den här gången också.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.
18 jun 2010
kl 08:01

Samma sak som Q6/17 ju! Detta är idioti på hög nivå, mycket värre än att lagra Google-sökningar!

http://pure.bloggagratis.se/2010/06/18/3132153-smile29-ar-egentligen-q6-17/

Erik Johansson
18 jun 2010
kl 08:15

Ökad registrering betyder minskad integritet och i förlängning ett tystare samhälle...

18 jun 2010
kl 09:50

Vansinne. Fullständigt vansinne. Vad händer när en mindre vänligt sinnad regering kommer till makten? Man ska inte lita på företag, men att lita blint till regeringar är också dumt. Se bara på just Italien, eller Danmark, eller... tja, eller Tyskland på 30-talet. Adolf valdes demokratiskt. Vad händer när näste Adolf väljs, om kontrollapparaterna redan finns på plats? Bara att greppa styret och köra på.

Jay
18 jun 2010
kl 10:14

Som vanligt när det involverar både politiker och internet så mynnar det ut i att nån försöker hälla en hel hink galenskap i ett dricksglas.
Det han nu säger ("Enligt Tiziano Motti måste man hitta en balans på nätet, och det ska ske genom den ”skyddade identiteten”. För att någon ska kunna få tillgång till nätet måste denne identifiera sig genom att skicka in uppgifter till internetoperatören.") är ju om möjligt ÄNNU värre än att lagra sökningar. Detta är ju precis vad totalitära stater (eller dylika under framväxt, som Sverige) alltid har önskat sig, full statlig insyn i allt vad undersåtarna uttrycker.

Dunex
18 jun 2010
kl 11:56

Intressant hur siffrorna har förändrats så pass snabbt, det luktar kohandel mellan pajas-blocken.

18 jun 2010
kl 12:20

Karln vill ju göra det VÄRRE än att lagra sökningarna. Det han föreslår är ju vad Kina ser som sin högsta dröm. Man kan knipa åt de som är obekväma och kritiserar sin regering.
Ändanmålsglidningen ser jag som uppenbar i allt detta. Nä fy fan! Och undra på att han lyckades prångla ut budskapet med mördande reklam, han äger ju flertalet tryckerier och mediabolag.

Erik Johansson
18 jun 2010
kl 12:45

Med Mottis förslag blir det politikerna som lättare kan bevaka sina "rättigheter" mot kritisk granskning. Lusten till kontroll, registrering och övervakning verkar ändlös hos politikerna. Nyss var det terrorismen som var ursäkten för detta, nu är det barnporr som gäller....

Exxoff
18 jun 2010
kl 13:27

"– Det är inte färgen på katten som räknas utan att katten fångar musen."
Ta livet av alla män så har vi förmodligen blivit av våldtäkter helt och hållet. Dessutom kommer säkert antalet andra våldsbrått dala ganska kraftigt.

Ändamålet helgar inte medlen!

18 jun 2010
kl 13:33

Motti is bringing American style lobby techniques to Europe. He has acted as a swindler and a card trickster in the way he presented declaration 29.

He packaged declaration 29 just as he has packaged himself as a wolf in sheep's clothing.

A few reasons why his style of politics is dangerous.

http://www.nrli.tv/post/709405950/dangerous-behavior-american-style-lobb...

Erik Johansson
18 jun 2010
kl 15:46

Här ser man att EU inte är att lita på när det gäller de mänskliga rättigheterna: EU:s ruttna stadga om mänskliga rättigheter (artikel 52) tillåter utan vidare att de mänskliga rättigheterna inskränks för något intresse som EU erkänner. Det räcker med vilket beslut som helst!

Robert Library
4 oct 2011
kl 11:18

check this out - quite scaring!
http://www.youtube.com/watch?v=jDubJtBFUVw

Nyheter från förstasidan

Euroländernas finansministrar ska försöka komma överens om ett nytt krislån till Grekland.
Europeiska unionens råd

Finansministrar blixtinkallas för att rädda Grekland

BRYSSEL » 15 miljarder saknas. I nästa vecka hoppas man komma överens om ett nytt grekiskt krislån. Men fortfarande finns många hinder.

Nu måste Lena Ek skärpa klimatmålen

Jens Holm (V) » Överraskande klimatrapport. EU-kommissionens färska analys visar att skärpta klimatmål är mycket billigare än vad man tidigare trott.

Skapa en europeisk energigemenskap

Jacques Delors och Staffan Nilsson » Bekämpa energifattigdomen. Det behövs en diskussion om hur Europa ska klara energiförsörjningen. I dag kan inget EU-land klara det på egen hand.

Rysk EU-gas sinar

BRYSSEL » EU väl förberett. Nio EU-länder rapporterar en leveransminskning av rysk gas. Ryssland skyller på Ukraina. EU på kölden.
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) i riksdagens talarstol.
Anders Selnes

Allt fler EU-lagar ogillas av riksdagen

BRYSSEL » “Sker per automatik” . Sverige är ett av de länderna i EU som klagar mest på att EU-kommissionen lägger sig i nationella frågor.

IMF-topp oroas för grekisk recession

BRYSSEL » Lönerna för höga. Grekland har kommit en bra bit på vägen men har fortfarande mycket att göra, menar Poul Thomsen chefsförhandlare för Internationella valutafonden, IMF.
EU-parlamentet säger ja till gemensam skattebas för företagen, det bör Sverige stödja skriver EU-parlamentariker Olle Schmidt.
MittEuropa

Sverige bör driva gemensam bolagsskattebas

Olle Schmidt (FP) » EU-parlamentet positivt . Skattetekniskt krångel får inte vara en ursäkt för att hindra en nödvändig reform som kan skapa tillväxt och jobb. —> RÖSTA: Ska EU införa gemensam bolagsskattebas?
Statsminister Fredrik Reinfeldt försvarade finanspakten vid onsdagens riksdagsdebatt.
Anders Selnes

Reinfeldt och Ohly i strid om finanspakt

STOCKHOLM » Riksdagsjakt efter finanspaktens kärna: Stenhård nedskärningspolitik eller sund budgetpolitik.

Uppskjutna val i ett Rumänien på glid

BRYSSEL » Parlamentet förbigås . Röster höjs för att demokratin i Rumänien är trängd. – Vi moderniserar landet, menar regeringen.
Angela Merkel samspråkar med Storbritanniens David Cameron och EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso.
Europeiska Unionens råd

Finanspakten en tysk framgång

BRYSSEL » Skeptiskt Tjeckien öppet för framtida deltagande. Med nästan alla EU-länder med på båten anses finanspakten vara en seger för Tyskland och landets krav på budgetdisciplin i euroländerna.

Efter finanspakten krävs en kraftfull offensiv

Göran Färm (S) och Olle Ludvigsson (S) » Pakten blev bättre efter kritik. Framtida kriser klaras bättre med nya EU-pakten. Men nu behövs en europeisk tillväxtpolitik.

Ekonom: Dåligt IMF-lån – bra på sikt

BRYSSEL/STOCKHOLM » ”Måste se bortom procenttecknen” . Det miljardlån Sverige lovat IMF kan ge dåligt klirr i statskassan. Men kan på sikt gynna svensk ekonomi, menar Robert Bergqvist, bankekonom.
Europeiska rådets ordförande Herman Van Rompuy hälsar den svenske statsministern Fredrik Reinfeldt (M) välkommen.
Europeiska Unionens råd

Sverige går med i finanspakten

BRYSSEL » Svenskt nej till EU-uttalande. Regeringen och Socialdemokraterna fick genom sina krav – Sverige blir nu ett av 25 EU-länder i finanspakten. Läs avtalet.
Ekonomiska politiken fortsätter regering och riksdag att bestämma över skriver Gustav Blixt (M).
Debatt

Jonas Sjöstedt har fel om finanspakt

Gustav Blix (M) » Sverige kan vinna inflytande. Pakten begränsar inte vår ekonomiska politik. Regeringen har fått gehör för flera svenska ståndpunkter.
<default>

EU-förespråkare föreslås till ny S-ledare

STOCKHOLM » Kan påverka svensk EU-politik. Fackförbundet IF Metalls ordförande Stefan Löfven föreslås till ny ordförande för Socialdemokraterna.

Merkel misstror grekisk skuldsanering

BRYSSEL » Avvisar dubbla krisfonder . Allt fler politiker ifrågasätter om Grekland klarar sig ur skuldkrisen.

EU värnar rätten att bli glömd

BRYSSEL » Tvingar Google och Facebook. Det ska bli lättare för medborgare att få bort sina personuppgifter från sociala nätverk, banker och sökmotorer. – Ett vettigt förslag, säger Christian Engström (PP).

Turkiet hotar Frankrike med repressalier

BRYSSEL » “Rasistiskt och diskriminerande”. Turkiet har på flera fronter markerat sitt missnöje med den nyklubbade franska lagen som förbjuder förnekandet av det armeniska folkmordet. —> RÖSTA: Är det franska beslutet rätt?

Inför euron när Sverige är redo

Schmidt, Wikström och Paulsen (FP) » Vi tror på EU-projektet. Europa kommer inte att falla och Folkpartiet kommer inte att vända vare sig väljare eller kärnprinciper ryggen. —> RÖSTA: Ska Sverige gå med i euron?
Den svenske finansministern Anders Borg (M) menar att det finns en stor förståelse för de svenska kraven.
Fredrik Haglund

Borg: Svenska framsteg med finanspakten

BRYSSEL » Krisfonden klar. EU:s finansministrar brottas med frågan att icke-euroländerna vill kunna gå med i finanspakten utan bindande krav. —> RÖSTA: Ska Sverige gå med i finanspakten?
Pedro Passos Coelho, Portugals premiärminister, samtalar med IMF-chefen Christine Lagarde. Arkivbild.

Portugal och Ungern på fallrepet

BRYSSEL » Har ett år på sig. Samtidigt som kommissionen hotar Ungern med indragning av EU-bidrag på grund av statsfinansiell misskötsel kommer signaler att Portugal behöver ytterligare ett krislån.

Framtiden skrämmer spanjorerna

Margareta Strandman Dahlberg » Naturligt PSOE fick gå. Med allvarliga ansikten drar den nya spanska regeringen in på allt och vad värre är; forskningen får 30 procent mindre i anslag.
Finansministrarna Maria Fekter (Österrike), Evangelos Venizelos (Grekland) och Jutta Urpilainen (Finland). Arkivbild.

Grekland pressas på hög ränta

BRYSSEL » Finanspakten närmar sig fullbordan . Det grekiska skulddramat och finanspaktens utformning står överst på dagordningen för euroländernas finansministrar vid dagens möte i Bryssel.
Kroatien är på väg att bli EU:s 28:e medlem.

Kroater sade ja till EU

BRYSSEL » Lågt valdeltagande . Trots stora ekonomiska svårigheter både i EU och på hemmaplan röstade kroaterna på söndagen för att gå med i unionen.
<default>
MittEuropa

Ingen snabb lösning i Kosovofrågan

Mirella Pejcic » Komplexa minoritetskonflikter. Serbiens relation till Kosovo förblir komplicerad.
Alla EU-ledare som binder sig till finanspaktens regler ska få delta när eurogruppen samlas i Bryssel. Arkivbild.
Europeiska Unionens råd

Ny finanspakt lockar med krislån

BRYSSEL » Alla som binder sig till pakten får sitta med vid bordet. EU-kommissionen stärker sin roll som övervakare av EU-staternas ekonomier i det fjärde utkastet till ny finanspakt.

EU-parlamentet sopade till ungerske premiärministern

BRYSSEL » “Ungern kan bli oregerbart“. Premiärminister Orbán gick i försvarsställning när han mötte Europaparlamentet: Vi gör oss av med vårt kommunistiska arv.

Om kärlek i EU-parlamentet

YouEurope. Elin frågar om kärlek i EU-parlamentet. EU-parlamentariker Alf Svensson (KD) svarar.

Notiser

Fler notiser

Twitter

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close