Malmström utmanar om gränskontroller

Publicerad 16 sep 2011
kl 15:48
Uppdaterad 16 sep 2011
kl 15:49
Cecilia Malmström har lagt ett kontroversiellt förslag om gränskontroller.
Cecilia Malmström har lagt ett kontroversiellt förslag om gränskontroller.Foto: EU-kommissionen.

Stängda gränser

Så här många gånger har ett Schengenland infört tillfälliga gränskontroller de senaste fem åren i Schengenområdet:

Frankrike: 7
Finland: 3
Norge: 2
Tyskland 2
Island: 2
Österrike: 2
Italien: 1
Spanien: 1
Danmark: 1
Malta: 1
Estland: 1
Lettland: 1
Portugal: 1
Sverige: 1

Källa: EU-kommissionen

 

EU-kommissonen vill att inget land ska kunna införa tillfälliga gränskontroller i mer än fem dagar utan godkännande på EU-nivå. Men motståndet från flera EU-länder är hårt.

 

Den holländske journalisten Stefan de Vries tog i tisdags tåget mellan Bryssel och Amsterdam. Strax efter att han passerat den holländska gränsen steg ett par polismän fram och bad alla passagerare att ta fram sina pass. Men Stefan de Vries, som vet att gränskontroller inte är tillåtna i Schengenområdet, sade nej och frågade varför de ville se passet.

– Vi kontrollerar så att inte illegala invandrare tar sig in i landet, svarade polismannen.

Schengenreglerna, som för drygt 20 år sedan avskaffade alla gränskontroller mellan de länder som är med, har orsakat hårda diskussioner i Europa det senaste halvåret. När flyktingar från Tunisien och Libyen anlände till Italiens kuster i januari började Italien att utfärda tillfälliga uppehållstillstånd till tusentals människor, vilket gjorde att Frankrike nästan stängde vissa gränsövergångar.

I somras beslöt Danmark att utöka antalet poliskontroller vid gränserna till Sverige och Danmark, med motiveringen att kriminaliteten skulle bekämpas. Båda händelserna har kritiserats av EU-kommissionen, Schengenavtalets främste försvarare, och Danmarks agerande orsakade en diplomatisk dispyt med Tyskland.

Mot den bakgrunden föreslog EU-kommissionär Cecilia Malmström i dag förändringar av Schengenreglerna. I framtiden ska inget EU-land kunna införa tillfälliga gränskontroller i mer än fem dagar utan att få ett godkännande på EU-nivå. En expertgrupp ska inom det som kallas kommittologi kunna godkänna eller avslå ett lands ansökan om att få ha förstärkta gränskontroller inom EU. Kommissionen ska också kunna göra oanmälda granskningar av hur länderna sköter gränskontrollerna och analysen ska diskuteras av EU-parlamentet och ministerrådet två gånger per år.

– Förslagen innebär att det införs en europeisk beslutsmekanism, vilket kommer att stärka medlemsländernas ömsesidiga förtroende och göra det lättare att hantera framtida problem och oförutsedda händelser inom Schengenområdet, sade EU-kommissionär Cecilia Malmström när hon lade fram förslaget i Bryssel.

De senaste fem åren har länder i Schengenområdet infört gränskontroller vid 26 tillfällen, där Frankrike ligger i topp med sju gånger följt av Finland och Tyskland. En stor majoritet handlar om planlagda händelser som toppmöten och sportevenemang och ett fåtal om plötsliga situationer som demonstrationer eller terroristattacken i Norge i juli då både Sverige och Norge införde kontroller.

Men inte många länder vill lämna över makten att bestämma över sina egna gränser till EU. Frankrike, Tyskland och Spaniens inrikesministrar har redan innan förslaget lagts sagt ifrån och länder som Nederländerna och Italien lär inte heller vara entusiastiska.

Cecilia Malmström kan däremot räkna med stöd från EU-parlamentet, där de stora partigrupperna ställer sig bakom förslaget. Även de som i grunden är skeptiska till att överföra makt från nationell till EU-nivå.

– Jag är ingen älskare av överstatlighet, men den fria rörligheten är en av de saker jag tycker är viktig att bevara. Då ska ett land inte kunna sätta upp gränskontroller bara för att skydda sig mot flyktingströmmar. Jag upplever redan att man bygger murar runt EU, men vad Danmark och andra länder gör är att man bygger murar inom EU, säger Anna Hedh (S), ledamot i EU-parlamentets utskott för rättsliga frågor.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.
Rolf Samuelsson
17 sep 2011
kl 07:29

Jag var på resa i Baltikum för några år sedan och de ende som behövde visa sitt pass var en amerikan som hade deltagit i andra världskriget enligt honom
Rolf Samuelsson
Bäckvägen 5 lgh 1001
82231 Alfta

Nyheter från förstasidan

Tyskland pressas inför EU-toppmöte

STOCKHOLM » Informellt möte. Inför onsdagens EU-möte vinner Frankrikes krav på euroobligationer allt mer stöd – emot Tyskland och Sveriges vilja.

Demokratin behöver Schlager-EM i Azerbajdzjan

Faradj Koliev » Ge regimen reseförbud. Politiker måste ta ett tydligt ställningstagande mot diktaturen i Azerbajdzjan.
Kenneth Bengtsson, ordförande i arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringsliv. Arkivbild.
Sören Andersson

Bengtsson: Krisen kan ge ett starkare Europa

STOCKHOLM » USA-avtal kan ge EU tillväxt och jobb. – Vi måste ta upp konkurrensen med de nya tillväxtländerna, säger Kenneth Bengtsson, ordförande för Svenskt Näringsliv.

Länder mörkar sin ekonomiska EU-redovisning

Olle Schmidt (FP) » Spanien värst. Medlemsländernas vägran att delge Europaparlamentet sin årliga rapportering strider mot reglerna, men förhoppningsvis är det nu slut med hemlighetsmakeriet.

Kylig premiär för Merkel och Hollande

STOCKHOLM » Hollande: Allt måste upp på bordet. Den franske presidenten står kvar vid att finanspakten ska omförhandlas.
Budgetkommissionär Janusz Lewandowski menar att medlemsländerna måste vara mer ärliga när de när de talar om EU-budgeten.
Debatt
Anders Selnes

Budgetkommissionären: EU-länderna lider av minnesförlust

Janusz Lewandowski » EU-kommissionen bantar personalstyrkan. Det finns mycket goda skäl till att EU:s budget ökar nästa år.

Pressade greker tvingas till nyval

STOCKHOLM » Regeringsbildning misslyckades. Det sista försöket att skapa en regering bestående av teknokrater sprack på tisdagen – nu väntar nyval inom en månad.
Kent Johansson (C) kom in i Europaparlament i höstas då han efterträdde nuvarande miljöminister Lena Ek.
Fredrik Haglund

Johansson: Mer regionalt självstyre

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. – En svensk ser det som ett problem att ingå i Europa, säger Kent Johansson (C) som vill öka integrationen i unionen.

Erlandsson: Minska slakten utan bedövning

BRYSSEL » Sverige inte ensamt i kritiken. En stor del av allt kött i EU kommer från djur som slaktats utan bedövning.

Allvarligt valbakslag för Merkel

BRYSSEL » Framgång för socialdemokrater. ”Ett bittert nederlag” kallar kristdemokraternas toppkandidat valresultatet i Nordrhein-Westfalen.

Spanien missar budgetmål

BRYSSEL » “Italien på rätt väg”. Flera EU-länder är på väg ut ur krisen.

Tymosjenko anklagas för medhjälp till mord

BRYSSEL » Tyskland skärper tonen ytterligare. Den ukrainska oppositionspolitikern Julia Tymosjenko misstänks för att ha planerat och finansierat mordet på en parlamentsledamot.

Tyskland tvärvänder – släpper upp inflationen

BRYSSEL » Hjälper krisande euroländer. Tyska Bundesbank lättar på landets tuffa inflationskrav. Det kan ge höjda svenska löner menar ekonom.

Kommissionen får ansvarsfrihet trots kritik

BRYSSEL » Ministerrådet knäpps på näsan. Europaparlamentet ger inte ansvarsfrihet till fyra EU-institutioner för 2010:s budget.

Merkel sockrar bud till Paris

BRYSSEL » Hollande vänder sig till EU-ledare. I utbyte mot projektobligationer hoppas den tyska förbundskanslern Angela Merkel nå en kompromiss med den nyvalde franske presidenten om EU:s finanspakt.

Arbetslösheten tickande bomb i Europa

Gustav Blix (M) och Henrik von Sydow (M) » Socialdemokraterna blundar. Jobbskatteavdrag finns i 17 OECD-länder och alla utvärderingar visar på positiva och betydande effekter på sysselsättningen.

Kraftigt motlut för grekiska regeringsbildare

BRYSSEL » Fem kravpunkter. Den nye grekiske regeringsbildaren, vänsterledaren Alexis Tsipras, söker stöd utanför parlamentet i kamp om åtråvärda bonusmandat inför befarat nyval.

Svenska företagare vilse i EU

BRYSSEL » ”En enorm potential går förlorad”. Svenska företagare har dålig koll på EU:s inre marknad.
Europeiska Ekonomiska och Sociala Kommitténs, EESK, sammanträde den 25 och 26  april 2012.
MittEuropa

Kollektivavtal bör värnas vid upphandling

Ellen Nygren » Kraftfulla rekommendationer. Löntagarnas villkor vid offentlig upphandling vållande livlig debatt mellan fack och arbetsgivare vid EESK:s senaste möte.
Hannes Swoboda ordförande för socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Anders Selnes

S-ledare: Det blåser en ny vind i Europa

STOCKHOLM » Med Hollande förstärks den. Vi utmanar de konservativa om makten i EU. Det beskedet ger den nye S-ledaren Hannes Swoboda till Europaportalen.
Arbetsmarknadsutskottet i riksdagen säger nej till EU-förslag om ny arbetsrätt.
Camilla Svensk

Svenskt nej stoppar EU:s nya arbetsrätt

BRYSSEL » ”Har tillkommit på olaglig grund”. EU:s nya arbetsrätt ser ut att falla redan innan förhandlingarna startat.
Finansminister Anders Borg (M) fick genom de svenska kraven på onsdagens långkörare om bankbuffertar.
Europeiska unionens råd

Nöjd Borg: Sveriges banksystem säkrat

BRYSSEL » Britter missnöjda. Sverige fick genom sina krav trots att EU:s finansministrar inte helt lyckades enas om nya kapitaltäckningskrav för banker.
Biståndsminister Gunilla Carlsson (M) frågades ut av elever på Europaforum i Hässleholm.
MittEuropa

Elever i fokus på Europaforum

Sofi Holmgren » Frågade ut ministrar. Vi satte Hässleholm på kartan.
Mörka moln på den spanska himlen. Landets banker har många dåliga lån som riskerar att utlösa en större kris.

Tysk media: Krishjälp till spanska banker planeras

BRYSSEL » Kräver öppna kort. Samtidigt som Spanien får sitt kreditbetyg sänkt finns det hemliga planer på att låna ut pengar direkt till landets vacklande banker.
Mängder av fel och misstag ledde till att 63 flyktingar dog på flykt undan kriget i Libyen, konstaterar Europaprådet. Arkivbild.
UNHCR / F. Noy

Europarådet pressar Nato om båtflyktingars död

STOCKHOLM » Ingen kom till undsättning. Europarådet upprörs över att 63 flyktingar lämnades att dö i en båt på Medelhavet trots att räddning var möjlig.
Anna Hedh (S) vill inte att EU-kommissionen petar i de fackliga rättigheterna.

Hedh: Rulla tillbaka EU:s makt

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Hedh (S) vill inte att EU stänger sina gränser och beklagar bristen på solidaritet med flyktingar i EU.

Acta faller – saknar politiskt stöd

BRYSSEL » ”Spelet är slut”. Konservativa och liberaler i Europaparlamentet sällar sig till det växande Acta-motståndet.
En budget för investering i tillväxt och jobb kallar budgetkommissionär Janusz Lewandowski  sitt förslag.

Lewandowski: Obetalda räkningar ökar EU-budgeten

STOCKHOLM » Mindre pengar till EU-institutioner. EU:s budget föreslås öka med närmare sju procent nästa år.

Fack och arbetsgivare kritiserar ny EU-arbetsrätt

STOCKHOLM » WEBB-TV. Fack och arbetsgivare debatterar EU-kommissionens senaste förslag om arbetsrätt, utstationeringsdirektivet och Monti ll.

Calmfors: Hela eurosamarbetet kan riskeras

STOCKHOLM » “Hollande rättar in sig i ledet”. Ekonomiprofessorn Lars Calmfors räknar med att Grekland inte kommer att kunna betala av sina krislån. Det kan leda till en svår politisk kris för eurosamarbetet.

EU ger grönt ljus till flygdatalagring

BRYSSEL » “Bättre än inget alls”. EU-parlamentet röstade för ett avtal som ålägger europeiska flygbolag att lämna ut passageraruppgifter till USA.

EU-kommissionen vädjar om arbetsmarknadsreformer

BRYSSEL » Nyckelområden kan ge 20 miljoner jobb. Samtidigt som kommissionens jobbplan välkomnas av Europaparlamentariker och arbetsgivare får den facklig kritik.
Nadejda Andreev visar sin hemby på kartan över Moldavien.
MittEuropa
Ann-Christin Sjölander

Miljoner européer saknar rent vatten

Ann-Christin Sjölander » Värst på landsbygden. Nadejda Andreev är uppväxt med illaluktande vatten, i dag kämpar hon för rent vatten och ekotoa i Moldavien. Det skriver Ann-Christin Sjölander.
Herta Däubler-Gmelin, före detta tysk justitieminister, vill att författningsdomstolen granskar EU:s finanspakt och krisfond.

Finanspakt hotas av tysk rättsprocess

BRYSSEL » ”Europa måste vara demokratiskt”. Tyska politiker vill dra EU:s finanspakt och krisfond inför landets författningsdomstol.
Christian Engström arbetar för att Acta-avtalet ska skrotas i EU-parlamentet.
Fredrik Haglund

Engström: Lobbyisterna är kungar i Bryssel

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Christian Engström (PP) anser att det demokratiska underskottet i EU kan bli en stor fara på sikt.

EU-regel kan stoppa alkoholreklam i svensk tv

BRYSSEL » Kommissionen följer frågan noggrant. Granskningsnämnden har bett sin brittiska motsvarighet att utreda vilka lagar som gäller för svensk alkoholreklam från Storbritannien.

EU-budgeten måste ge verkligt mervärde

Gustav Blix (M) » För många fel med EU-bidrag. EU:s sammanhållningspolitik behöver reformeras och moderniseras i grunden.
Anna Maria Corazza Bildt (M) driver kampanjen Basta till matsvinnet.
Fredrik Haglund

Corazza Bildt: EU ska vara en kraft mot kvinnoförtryck

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Maria Corazza Bildt (M) vill se fler kvinnor på ledande poster – utan kvotering.
Carl Schlyter (MP) anser att EU är en enorm lagstiftningsmaskin styrd av storföretag.

Schlyter: Dagens EU behövs inte om tio år

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Carl Schlyter (MP) vill förvandla unionen till en diskussionsklubb.

EU söker ny finansskatt

BRYSSEL » Aktivitets- eller stämpelskatt är alternativ. Tyskland uppmanar EU att komma fram med förslag till en ny skatt på finanssektorn.
Åsa Westlund (S) jobbar för högre krav på hormonstörande ämnen och andra kemikalier..

Westlund: EU:s ledare måste lyfta blicken

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Klimatet och nya jobb är livsavgörande frågor, menar Åsa Westlund (S) som börjat tröttna på pratet om grekiska stödpaket.

Ohlsson: Avskaffa globaliseringsfonden

BRYSSEL » Vill ha mer pengar till forskning. EU:s globaliseringsfond var i skottgluggen när EU-ministrarna träffade för att diskutera unionens budget.

Notiser

    • Svenska socialförsäkringar allt mindre värda
      i går
    • Överraskade utgång i serbiskt presidentval
      i går
    • Osäkra irländare kan säga ja till finanspakten
      i går
    • Ny facklig jätte i Europa
      16 maj
    • Tysk tillväxt överraskar
      15 maj
    • EU-ledare avvaktar Ukrainabojkott
      15 maj
    • Produktionsfall i EU – Sverige tappar mer
      14 maj
    • Första medborgarinitiativet registrerat
      11 maj
    • Regeringen sågar EU-budget - helt orimlig
      11 maj
    • Spanien nationaliserar krisbank
      10 maj
    • 9 maj EU:s ”födelsedag”
      9 maj
    • Spanska skattepengar ska skydda storbank
      8 maj
    • Extra EU-toppmöte om tillväxt
      4 maj
    • Wilders: Nederländerna måste lämna EU
      2 maj
    • S-ledd blandregering tar över i Rumänien
      2 maj
Fler notiser

Twitter

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close