Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

Tyskland redo att omförhandla EU-fördraget

22 november 2013

Tysklands förbundskansler Angela Merkel efterlyser mer ekonomisk integration i EU samtidigt som hon är självkritisk till att Tyskland tidigare försvagande EU:s budgetregler vilket bidrog till eurokrisen.

I ett tal på Süddeutsche Zeitungs ledarskapskonferens i Berlin på torsdagen manade förbundskansler  Angela Merkel  EU-länderna att fördjupa den ekonomiska och finansiella integrationen mellan länderna.

– Det är ofta så att personer i Europa som uppmärksammar regler ses som en pedant eller någon som saknar känslomässig entusiasm för Europa. Men Europas problem är att vi lovat mycket men hållit ganska få löften. Detta måste det bli en ändring på, sade Angela Merkel rapporterar Irish Times.

Hon medgav att även Tyskland gjort det inte minst i samband med att stabilitets- och tillväxtpakten ändrades för tio år sedan för att passa Tyskland och Frankrikes intressen som vid tillfället hade svårigheter att leva upp till det strängare kravet på högsta tillåtna budgetunderskott.

 – Det har varit en bidragande orsak till eurokrisen, sade hon självkritiskt och lovade att det inte skulle hända igen.

Förbundskanslern angav att den nya tyska regeringen vill att EU-kommissionen återfår sin gamla roll som drivande förslagsställare i EU:s förändringsarbete.  Det gäller inte minst inom ekonomiska områden där EU-institutionerna i dag saknar behörighet i fördraget.

 – Tyskland är redo att utveckla fördragen ytterligare, sade  Angela Merkel och pekade på att åtminstone Lissabonfördragets avsnitt om eurosamarbetet behöver förändras.

Anders Selnes
Chefredaktör
Skicka epost
Anders Selnes
Chefredaktör
Skicka epost
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret