Hoppa till huvudinnehåll

Inget EU-land vågar utmana USA:s Iran-bojkott

29 oktober 2018

EU kämpar med att få någon av sina medlemsstater att ha hand om den finansiella mekanism man vill upprätta för fortsatt handel med Iran efter att USA:s sanktioner mot landet träder i kraft i november. Enligt källor till Financial Times är inget EU-land villigt att vara värdland för det finansiella instrument som behövs för fortsatt handel med Iran på grund av rädsla för amerikanska repressalier.

EU har tillsammans med bland annat Kina och Ryssland kommit överens om att fortsätta ingå i kärnenergiavtalet med Iran, även efter att USA drog sig ur det i våras.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret