Hoppa till huvudinnehåll

Oväntad effekt av corona: mindre utsläpp räddar fler liv

17 mars 2020

Antalet människoliv som har räddats till följd av minskade luftföroreningar i Kina på grund av den minskade aktiviteten kopplat till coronaviruset, beräknas vara fler än antalet dödsfall orsakade av viruset, enligt forskningsgruppen G-FEED. Under januari och februari i år hade det dagliga utsläppet av farliga partiklar minskat jämfört med genomsnittet för de fyra tidigare åren. Antalet färre som har dött i förtid på grund av luftföroreningar beräknas vara 20 gånger fler än antalet som har avlidit till följd av viruset. Mätningar har gjorts i fyra kinesiska städer.  Minskade utsläpp har även registrerats i norra Italien.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret