Hoppa till huvudinnehåll

Trots kritiken – Kina köper in sig i tysk storhamn

26 oktober 2022

Den tyska regeringen har nu enligt flera medier godkänt att ett statsägt kinesiskt företag får köpa in sig till 24,9 procent i en av de stora containerhamnarna i Hamburg, rapporterar Ekot. Det kinesiska företaget ville först köpa 35 procent men efter kritik minskades den kinesiska köpandelen vilket ger mindre inflytande i hamnen. Kritikerna menar dock att affären helt skulle stoppas av säkerhetsskäl och hamnfrågan har lett till en större debatt om Tysklands ekonomiska beroende av diktaturen Kina. Beslutet kommer veckan före förbundskansler Scholz och en stor tysk handelsdelegation ska besöka diktatorn Xi Jinping och bara dagar efter att EU:s ledare på oktobertoppmötet diskuterat hur EU ska minska sitt beroende av Kina.

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret