EU antar nya regler för delning av patientdata över gränserna
EU-länderna godkände på tisdagen en ny lag som gör det enklare för medborgare att komma åt sina patientjournaler i hela EU. Det nya systemet kallas Europeiska hälsodataområdet, EHDS, och ska göra det möjligt att dela hälsodata mellan EU-länder på ett säkert sätt.
– EHDS kommer att förbättra kvaliteten och effektiviteten i vården och göra vårt hälsosystem mer motståndskraftigt mot framtida utmaningar, sade Izabela Leszczyna, hälsominister i Polen som är nuvarande ordförandeland i EU i ett uttalande.
Lagen innebär att varje EU-land måste inrätta en digital hälsomyndighet. Systemet ska även göra det möjligt för forskare att ta del av avidentifierad patientdata för att utveckla bättre behandlingsmetoder.