Hoppa till huvudinnehåll

Snabbare momsdata ska begränsa miljardbedrägerier

14 november 2025

Om de brottsbekämpande myndigheterna i EU fick tillgång till digital rapportering i realtid kring momsbetalningar vid gränsöverskridande affärer skulle det kunna motverka så kallade karusellbedrägerier. Det menar EU-kommissionen som på fredag lade ett förslag om det till Europaparlamentet och ministerrådet för behandling. 

Av de beräknade 90 miljarder euro i uteblivina momsinbetalningar i EU per år antas upp till 33 miljarder försvinna i så kallade momskaruseller. Upplägget är att låta varor cirkulera genom en kedja av skenbolag, utan att betala in moms, men ändå hävda att de ska få tillbaka moms från de olika transaktionsleden.  

Mest lästa artiklar

Mest lästa ämnen

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
Politisk annons
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900

Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. 

Postadress: Europaparlamentet, ASP 12 G 201, B-1047 Bryssel, Belgien
Kontaktperson: Per Hilmersson, kanslichef Socialdemokraterna i Europaparlamentet, per.hilmersson@europarl.europa.eu

Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. 
 
Annonsen har finansierats av Progressiva förbundet av socialdemokrater i Europaparlamentet (S&D) , den partigrupp som Socialdemokraterna tillhör i Europaparlamentet. Inga medel från sponsorer utanför EU har använts för att bekosta denna annons.

Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.
annons
Fackliga Brysselkontoret