Spretig datalagring ska styras upp

Publicerad 18 apr 2011
kl 16:50
Uppdaterad 19 apr 2011
kl 09:42
EU-kommissionär Cecilia Malmström vid en tidigare presskonferens i EU-kommissionen.
EU-kommissionär Cecilia Malmström vid en tidigare presskonferens i EU-kommissionen.Foto: Fredrik Haglund

Skillnader mellan EU-länder

Implementeringen av datalagringsdirektivet ser olika ut runt om i Europa.

Till exempel vad gäller hur myndigheterna får tillgång till uppgifterna. Tio länder kräver misstanke för ett ”allvarligt brott” med ett minimistraff för att få ut dem, medan åtta länder inte har någon sådan minimigräns utan kan få ut dem för alla typer av brottsmisstankar.

Tiden som länderna sparar datan varierar från sex månader till två år, där de flesta har ett år. Polen har maxtiden två år och Belgien har upp till tre år för telefontrafik men ingen angiven tid för internettrafik.

I 14 länder får säkerhets- och underrättelsetjänster utöver polisen begära ut uppgifter. I sex länder får också skatte- och tullmyndigheter göra det. Tre länder låter gränspolisen ta del av uppgifterna.

Källa: EU-kommissionen

 

Sveriges EU-kommissionär Cecilia Malmström lade i dag fram en efterlängtad utvärdering av hur datalagringsdirektivet fungerar i EU-länderna. Rapporten skulle ha kommit i september men kommissionen har haft svårt att få in uppgifter från EU-länderna.

Direktivet tvingar internet- och telefonoperatörer att spara uppgifter på sina kunders telefonsamtal, sms, mejl och internetbesök. När, var, med vem kommunikationen har skett – allt ska sparas.

Utvärderingen visar att direktivet har införts på nästan lika många sätt som det finns EU-länder. Denna mischmasch av lagstiftning ska EU-kommissionen nu försöka få ordning på.

– Vi ska tala med alla inblandade i frågan och lägga fram ändringar till direktiv i slutet på året, sade Cecilia Malmström till journalister i Bryssel.

Framför allt vill Malmström harmonisera reglerna så att skillnaderna minskar mellan länderna. Men en förändring av direktivet riskerar att bli ett riktigt getingbo. Motståndare vill att det avskaffas helt och hållet.

– Regeringen borde snarast ta initiativ för att förmå kommissionen att dra tillbaka direktivet, det kravet hoppas jag alla kritiker kan stämma in i, säger Jens Holm (V), riksdagsledamot i justitieutskottet.

Den Brysselbaserade organisationen European Digital Rights skriver i en ”skuggrapport” att kommissionens utvärdering visar att direktivet har misslyckats. ”Det har underlåtit att respektera de grundläggande rättigheterna för Europas medborgare, det har misslyckats med att harmonisera den europeiska inre marknaden och det har misslyckats som ett nödvändigt instrument för att bekämpa brottslighet."

Enligt kommissionen är direktivet till hjälp för polisen i EU. Cirka två miljoner förfrågningar om att få ut data ska visa på det. Cecilia Malmström nämnde ett fall i Ungern där telefonbedragare kunde tas fast och ett annat fall där pedofiler arresterades tack vare direktivet. 

I Tyskland ogiltigförklarade författningsdomstolen för ett år sedan lagen som införde direktivet. Tysklands liberala justitieminister Sabine Leutheusser-Schnarrenberger är starkt emot en allmän datalagring och vill istället se en så kallad snabbfrysning av data. I det fallet kan operatörerna tvingas spara data för en specifik person som är misstänkt för ett brott, men inte alla människors data.

EU-kommissionen menar dock att det inte kan ersätta datalagringen eftersom polisen då inte kan spåra den misstänktes kontakter innan misstanken uppstod och heller inte rörelsemönster för offer eller vittnen till ett brott. Eftersom Tyskland ännu inte har genomfört direktivet väntar en domstolsprocess. Det kommer inte att finnas tid att vänta på de nya ändringarna i datalagringsdirektivet.

– Det tar lång tid och vi kan inte göra några undantag för det här direktivet. Det måste följas i alla medlemsstater, sade Cecilia Malmström.

Sverige och Österrike är de enda två länderna som inte har genomfört direktivet alls. Sverige är taget till EU-domstolen och miljonbötesbelopp väntar om det inte genomförs.

Men att direktivet skulle avskaffas helt framstår som mycket svårt. Eventuellt skulle en majoritet i EU-parlamentet kunna kräva det, men det behövs också en kvalificerad majoritet i ministerrådet och det läget tycks inte föreligga. Enligt kommissionen vill medlemsländerna ha direktivet.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.
Erik Johansson
18 apr 2011
kl 17:34

" -- Enligt kommissionen vill medlemsländerna ha direktivet. " Enligt EU-kommissionen kommer nämligen allt ont från nationalstater. Notera särskilt att Malmström (ALDE) talar om Europol.

Erik Johansson
19 apr 2011
kl 17:44

Utvärderingen av "Stasidirektivet" kommer från EU-kommissionen, som inte ser något större problem i att polisiära tvångsmedel riktas mot hela befolkningen utan konkret brottsmisstanke. Nästa version av Stasidirektivet kan lika gärna leda till ännu mer övervakning.

Gunnar
10 may 2012
kl 22:03

Det går alltid att hävda datalagringsdirektivet existens genom att hävda att några pedofiler har åkt fast någonstans. Eller att en telefonbedragare i Ungern åkte fast. Sanningen är nog så att direktivet är inget annat än ett verktyg för att övervaka den stora massan av människor. För att i förväg kunna läsa av tendenser. För att säkra sig om att inga obekväma demonstrationer ska äga rum. För att säkerställa de styrandes makt över medborgarna. Och då lyfter man fram några kriminella, som förmodligen hade åkt fast i alla fall. Datalagringsdirektivet har ingen framtid, och det kommer att försvinna när den yngre generationen har vuxit sig större. Det är jag säker på.

Nyheter från förstasidan

Kenneth Bengtsson, ordförande i arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringsliv. Arkivbild.
Sören Andersson

Bengtsson: Krisen kan ge ett starkare Europa

STOCKHOLM » USA-avtal kan ge EU tillväxt och jobb. – Vi måste ta upp konkurrensen med de nya tillväxtländerna, säger Kenneth Bengtsson, ordförande för Svenskt Näringsliv.

Länder mörkar sin ekonomiska EU-redovisning

Olle Schmidt (FP) » Spanien värst. Medlemsländernas vägran att delge Europaparlamentet sin årliga rapportering strider mot reglerna, men förhoppningsvis är det nu slut med hemlighetsmakeriet.

Kylig premiär för Merkel och Hollande

STOCKHOLM » Hollande: Allt måste upp på bordet. Den franske presidenten står kvar vid att finanspakten ska omförhandlas.
Budgetkommissionär Janusz Lewandowski menar att medlemsländerna måste vara mer ärliga när de när de talar om EU-budgeten.
Debatt
Anders Selnes

Budgetkommissionären: EU-länderna lider av minnesförlust

Janusz Lewandowski » EU-kommissionen bantar personalstyrkan. Det finns mycket goda skäl till att EU:s budget ökar nästa år.

Pressade greker tvingas till nyval

STOCKHOLM » Regeringsbildning misslyckades. Det sista försöket att skapa en regering bestående av teknokrater sprack på tisdagen – nu väntar nyval inom en månad.
Kent Johansson (C) kom in i Europaparlament i höstas då han efterträdde nuvarande miljöminister Lena Ek.
Fredrik Haglund

Johansson: Mer regionalt självstyre

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. – En svensk ser det som ett problem att ingå i Europa, säger Kent Johansson (C) som vill öka integrationen i unionen.

Erlandsson: Minska slakten utan bedövning

BRYSSEL » Sverige inte ensamt i kritiken. En stor del av allt kött i EU kommer från djur som slaktats utan bedövning.

Allvarligt valbakslag för Merkel

BRYSSEL » Framgång för socialdemokrater. ”Ett bittert nederlag” kallar kristdemokraternas toppkandidat valresultatet i Nordrhein-Westfalen.

Spanien missar budgetmål

BRYSSEL » “Italien på rätt väg”. Flera EU-länder är på väg ut ur krisen.

Tymosjenko anklagas för medhjälp till mord

BRYSSEL » Tyskland skärper tonen ytterligare. Den ukrainska oppositionspolitikern Julia Tymosjenko misstänks för att ha planerat och finansierat mordet på en parlamentsledamot.

Tyskland tvärvänder – släpper upp inflationen

BRYSSEL » Hjälper krisande euroländer. Tyska Bundesbank lättar på landets tuffa inflationskrav. Det kan ge höjda svenska löner menar ekonom.

Kommissionen får ansvarsfrihet trots kritik

BRYSSEL » Ministerrådet knäpps på näsan. Europaparlamentet ger inte ansvarsfrihet till fyra EU-institutioner för 2010:s budget.

Merkel sockrar bud till Paris

BRYSSEL » Hollande vänder sig till EU-ledare. I utbyte mot projektobligationer hoppas den tyska förbundskanslern Angela Merkel nå en kompromiss med den nyvalde franske presidenten om EU:s finanspakt.

Arbetslösheten tickande bomb i Europa

Gustav Blix (M) och Henrik von Sydow (M) » Socialdemokraterna blundar. Jobbskatteavdrag finns i 17 OECD-länder och alla utvärderingar visar på positiva och betydande effekter på sysselsättningen.

Kraftigt motlut för grekiska regeringsbildare

BRYSSEL » Fem kravpunkter. Den nye grekiske regeringsbildaren, vänsterledaren Alexis Tsipras, söker stöd utanför parlamentet i kamp om åtråvärda bonusmandat inför befarat nyval.

Svenska företagare vilse i EU

BRYSSEL » ”En enorm potential går förlorad”. Svenska företagare har dålig koll på EU:s inre marknad.
Europeiska Ekonomiska och Sociala Kommitténs, EESK, sammanträde den 25 och 26  april 2012.
MittEuropa

Kollektivavtal bör värnas vid upphandling

Ellen Nygren » Kraftfulla rekommendationer. Löntagarnas villkor vid offentlig upphandling vållande livlig debatt mellan fack och arbetsgivare vid EESK:s senaste möte.
Hannes Swoboda ordförande för socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Anders Selnes

S-ledare: Det blåser en ny vind i Europa

STOCKHOLM » Med Hollande förstärks den. Vi utmanar de konservativa om makten i EU. Det beskedet ger den nye S-ledaren Hannes Swoboda till Europaportalen.
Arbetsmarknadsutskottet i riksdagen säger nej till EU-förslag om ny arbetsrätt.
Camilla Svensk

Svenskt nej stoppar EU:s nya arbetsrätt

BRYSSEL » ”Har tillkommit på olaglig grund”. EU:s nya arbetsrätt ser ut att falla redan innan förhandlingarna startat.
Finansminister Anders Borg (M) fick genom de svenska kraven på onsdagens långkörare om bankbuffertar.
Europeiska unionens råd

Nöjd Borg: Sveriges banksystem säkrat

BRYSSEL » Britter missnöjda. Sverige fick genom sina krav trots att EU:s finansministrar inte helt lyckades enas om nya kapitaltäckningskrav för banker.
Biståndsminister Gunilla Carlsson (M) frågades ut av elever på Europaforum i Hässleholm.
MittEuropa

Elever i fokus på Europaforum

Sofi Holmgren » Frågade ut ministrar. Vi satte Hässleholm på kartan.
Mörka moln på den spanska himlen. Landets banker har många dåliga lån som riskerar att utlösa en större kris.

Tysk media: Krishjälp till spanska banker planeras

BRYSSEL » Kräver öppna kort. Samtidigt som Spanien får sitt kreditbetyg sänkt finns det hemliga planer på att låna ut pengar direkt till landets vacklande banker.
Mängder av fel och misstag ledde till att 63 flyktingar dog på flykt undan kriget i Libyen, konstaterar Europaprådet. Arkivbild.
UNHCR / F. Noy

Europarådet pressar Nato om båtflyktingars död

STOCKHOLM » Ingen kom till undsättning. Europarådet upprörs över att 63 flyktingar lämnades att dö i en båt på Medelhavet trots att räddning var möjlig.
Anna Hedh (S) vill inte att EU-kommissionen petar i de fackliga rättigheterna.

Hedh: Rulla tillbaka EU:s makt

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Hedh (S) vill inte att EU stänger sina gränser och beklagar bristen på solidaritet med flyktingar i EU.

Acta faller – saknar politiskt stöd

BRYSSEL » ”Spelet är slut”. Konservativa och liberaler i Europaparlamentet sällar sig till det växande Acta-motståndet.
En budget för investering i tillväxt och jobb kallar budgetkommissionär Janusz Lewandowski  sitt förslag.

Lewandowski: Obetalda räkningar ökar EU-budgeten

STOCKHOLM » Mindre pengar till EU-institutioner. EU:s budget föreslås öka med närmare sju procent nästa år.

Fack och arbetsgivare kritiserar ny EU-arbetsrätt

STOCKHOLM » WEBB-TV. Fack och arbetsgivare debatterar EU-kommissionens senaste förslag om arbetsrätt, utstationeringsdirektivet och Monti ll.

Calmfors: Hela eurosamarbetet kan riskeras

STOCKHOLM » “Hollande rättar in sig i ledet”. Ekonomiprofessorn Lars Calmfors räknar med att Grekland inte kommer att kunna betala av sina krislån. Det kan leda till en svår politisk kris för eurosamarbetet.

EU ger grönt ljus till flygdatalagring

BRYSSEL » “Bättre än inget alls”. EU-parlamentet röstade för ett avtal som ålägger europeiska flygbolag att lämna ut passageraruppgifter till USA.

EU-kommissionen vädjar om arbetsmarknadsreformer

BRYSSEL » Nyckelområden kan ge 20 miljoner jobb. Samtidigt som kommissionens jobbplan välkomnas av Europaparlamentariker och arbetsgivare får den facklig kritik.
Nadejda Andreev visar sin hemby på kartan över Moldavien.
MittEuropa
Ann-Christin Sjölander

Miljoner européer saknar rent vatten

Ann-Christin Sjölander » Värst på landsbygden. Nadejda Andreev är uppväxt med illaluktande vatten, i dag kämpar hon för rent vatten och ekotoa i Moldavien. Det skriver Ann-Christin Sjölander.
Herta Däubler-Gmelin, före detta tysk justitieminister, vill att författningsdomstolen granskar EU:s finanspakt och krisfond.

Finanspakt hotas av tysk rättsprocess

BRYSSEL » ”Europa måste vara demokratiskt”. Tyska politiker vill dra EU:s finanspakt och krisfond inför landets författningsdomstol.
Christian Engström arbetar för att Acta-avtalet ska skrotas i EU-parlamentet.
Fredrik Haglund

Engström: Lobbyisterna är kungar i Bryssel

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Christian Engström (PP) anser att det demokratiska underskottet i EU kan bli en stor fara på sikt.

EU-regel kan stoppa alkoholreklam i svensk tv

BRYSSEL » Kommissionen följer frågan noggrant. Granskningsnämnden har bett sin brittiska motsvarighet att utreda vilka lagar som gäller för svensk alkoholreklam från Storbritannien.

EU-budgeten måste ge verkligt mervärde

Gustav Blix (M) » För många fel med EU-bidrag. EU:s sammanhållningspolitik behöver reformeras och moderniseras i grunden.
Anna Maria Corazza Bildt (M) driver kampanjen Basta till matsvinnet.
Fredrik Haglund

Corazza Bildt: EU ska vara en kraft mot kvinnoförtryck

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Maria Corazza Bildt (M) vill se fler kvinnor på ledande poster – utan kvotering.
Carl Schlyter (MP) anser att EU är en enorm lagstiftningsmaskin styrd av storföretag.

Schlyter: Dagens EU behövs inte om tio år

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Carl Schlyter (MP) vill förvandla unionen till en diskussionsklubb.

EU söker ny finansskatt

BRYSSEL » Aktivitets- eller stämpelskatt är alternativ. Tyskland uppmanar EU att komma fram med förslag till en ny skatt på finanssektorn.
Åsa Westlund (S) jobbar för högre krav på hormonstörande ämnen och andra kemikalier..

Westlund: EU:s ledare måste lyfta blicken

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Klimatet och nya jobb är livsavgörande frågor, menar Åsa Westlund (S) som börjat tröttna på pratet om grekiska stödpaket.

Ohlsson: Avskaffa globaliseringsfonden

BRYSSEL » Vill ha mer pengar till forskning. EU:s globaliseringsfond var i skottgluggen när EU-ministrarna träffade för att diskutera unionens budget.

Notiser

    • Osäkra irländare kan säga ja till finanspakten
      10:35
    • Ny facklig jätte i Europa
      16 maj
    • Tysk tillväxt överraskar
      15 maj
    • EU-ledare avvaktar Ukrainabojkott
      15 maj
    • Produktionsfall i EU – Sverige tappar mer
      14 maj
    • Första medborgarinitiativet registrerat
      11 maj
    • Regeringen sågar EU-budget - helt orimlig
      11 maj
    • Spanien nationaliserar krisbank
      10 maj
    • Tjeckiskt eurointräde tidigast 2020
      10 maj
    • Europaportalens tävling avgjord
      10 maj
    • Forskning: Inget EU-land vinnare eller förlorare
      9 maj
    • Brittisk premiärminister efterlyser euroregering
      9 maj
    • Tyska ekonomer: Grekutträde måste förberedas
      9 maj
    • 9 maj EU:s ”födelsedag”
      9 maj
    • Spanska skattepengar ska skydda storbank
      8 maj
    • Extra EU-toppmöte om tillväxt
      4 maj
    • Wilders: Nederländerna måste lämna EU
      2 maj
    • S-ledd blandregering tar över i Rumänien
      2 maj
    • Arbetslösheten ökar i euroländerna minskar i Sverige
      2 maj
    • Merkel vägrar omförhandla finanspakt med Hollande
      27 apr
Fler notiser

Twitter

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close