Reinfeldt värd för toppmöte med Merkel, Cameron och Rutte
23 maj 2014I juni tar statsminister Fredrik Reinfeldt (M) emot Tysklands förbundskansler Angela Merkel, Storbritanniens premiärminister David Cameron och Nederländernas premiärminister Mark Rutte.
Mötet äger rum på herrgården Harpsund i Södermanland 9 och 10 juni. Regeringscheferna ska diskutera ekonomiska reformer och tillväxt i unionen vilket är några av de viktigaste frågorna för den nyvalda EU-kommissionen, enligt Reinfeldt, rapporterar SVT.
– När Europa är på väg ur krisen och när det ska tillsättas en ny kommission och ledning i EU så är det ett bra tillfälle att samla de länder som är framgångsrika när det gäller tillväxt, konkurrenskraft och reformer och diskutera hur vi ska gå vidare, säger Reinfeldt till SVT och tillägger att han står nära regeringscheferna i många frågor och att det är ett viktigt att Sverige är med i sammanhang där landet kan påverka EU:s inriktning.
Det är inte första gången de fyra ländernas regeringschefer samarbetar. Inför att EU skulle anta sin långtidsbudget ingick de i en grupp medlemsstater som ville minska budgeten.
Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.