Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till Artiklar i ämnet
Fördjupning:

EU-valet 2024

Senast uppdaterad: 16 februari 2024

Europaportalen listar partiernas vallistor inför EU-valet i den 9 juni 2024.

 

Socialdemokraterna (S&D)

  1. Heléne Fritzon, Kristianstad
  2. Johan Danielsson, Stockholm
  3. Evin Incir, Uppsala
  4. Adnan Dibrani, Varberg
  5. Sofie Eriksson, Ludvika
  6. Ilan De Basso, Jönköping
  7. Lisa Johansson Nåbo, Linköping
  8. Isak Utsi, Arjeplog
  9. Tajma Sisic, Växjö
  10. Sarkis Khatchadourian, Södertälje
  11. Josefin Krantz, Örebro
  12. Per-Ola Nilsson, Ystad
  13. Emma Fastesson Lindgren, Stockholm
  14. Kristofer Bergman, Göteborg
  15. Nasra Ali, Strängnäs
  16. Johan Ask, Skövde
  17. Diana Ghafour, Stockholm
  18. Filip Reinhag, Gotland
  19. Sara Nylund, Härnösand
  20. Kenneth Johannesson, Arvika
  21. Sandra Bizzozero, Karlskrona
  22. Jörgen Edsvik, Gävle
  23. Carin Lidman, Västerås
  24. Anton César, Alingsås
  25. Louise Åsenfors, Uddevalla
  26. Arwin Sohrabi, Malmö
  27. Lina Jörnkrans, Sölvesborg
  28. Henrik Nilsson Bokor, Torsås
  29. Jenny Sellsve, Östersund
  30. Peter Rosholm, Bollebygd
  31. Carola Persson, Höganäs
  32. Jesper Lindholm, Stockholm
  33. Mariya Voyvodova, Göteborg
  34. Samuel Ablahad, Eskilstuna
  35. Elin Sylvén, Gällivare

 

Moderaterna (EPP)​​​​​​

  1. Tomas Tobé, Stockholms län
  2. Jessica Polfjärd, Västmanland
  3. Jörgen Warborn, Halland
  4. Arba Kokalari, Stockholms län
  5. Boriana Åberg, Skåne
  6. Gustaf Göthberg, Västra Götaland
  7. Micaela Löwenhöök, Västerbotten
  8. Mats Green, Jönköpings län
  9. Pehr Granfalk, Stockholms län
  10. Joanna Sjölander, Östergötland
  11. Erik Weiman, Uppsala län
  12. Birgit Meier-Thunborg, Norrbotten
  13. Ronnie Erhard, Örebro län
  14. Måns Linge, Kalmar län
  15. Åsa Coenraads, Blekinge
  16. Filip Dahlöv, Värmland
  17. William Elofsson, Gävleborgs län
  18. Alice Landerholm, Södermanland
  19. Adam Rydstedt, Gävleborgs lä
  20. Jesper Skalberg Karlsson, Gotland
  21. Malin Höglund, Dalarna
  22. Marcus Walldén, Kronobergs län
  23. Joel Nordkvist, Jämtland
  24. Tobias Björk, Västra Götaland
  25. Edvin Alam, Uppsala län
  26. Elvira Löwenadler, Västra Götaland
  27. Arin Karapet, Stockholms stad
  28. Sophia Ahlin, Blekinge
  29. Elmer Eriksson, Västerbotten
  30. Viktoria Sköld, Östergötland
  31. Marianne Hennel, Kalmar län
  32. Ida Skogström, Västernorrland
  33. Fredrik Sawesthål, Stockholms län

 

Sverigedemokraterna (ECR)

Detta är valberedningens förslag.

  1. Charlie Weimers, Hammarö
  2. Beatrice Timgren, Ekerö
  3. Dick Erixon, Stockholm
  4. Patrik Jönsson, Hässleholm
  5. Maria Rosander, Uppsala
  6. Angelica Lundberg, Jönköping
  7. Gabriel Kroon, Stockholm
  8. Andreas Ahlqvist, Halmstad
  9. Linus Nilsson, Ekerö
  10. Caroline Nordengrip, Bollebygd
  11. Ludvig Aspling, Upplands Väsby
  12. Johan Nissinen, Värnamo
  13. Karl Robbjens, Göteborg
  14. Gunilla Hellberg, Norrköping
  15. Dan Rasmusson, Sundsvall
  16. Peter Asp Vilén, Hudiksvall
  17. Thomas Morell, Tibro
  18. Ann-Marie Eriksson, Nyköping
  19. Emil Eneblad, Uppsala
  20. Ronja Kullinger, Surahammar
  21. Tomas Brandberg, Borås
  22. Ronny Karlsson, Krokom
  23. Denice Westerberg, Solna
  24. Niklas Sarri, Kiruna
  25. Johnny Svedin, Kalmar
  26. Axel Hugosson, Lund
  27. Pär Augustsson, Ljungby
  28. Rebecka Rapp, Borås
  29. Patrik Nyström, Karlskoga
  30. Sammy Lie, Lycksele
  31. Stefan Plath, Malmö
  32. Tindra Forsberg, Väsby
  33. Rashid Farivar, Mölndal
  34. Mattias Gustafsson, Strömstad
  35. Fredrik Trygg, Ludvika
  36. Lars Engelbrektsson, Gotland
  37. Andre Nord, Karlshamn
  38. Kevin Sahlin, Sundsvall
  39. Emily Kock, Örkelljunga
  40. Christer Olsson, Uppsala

 

Miljöpartiet (Gröna/EFA)

  1. Alice Bah Kuhnke
  2. Pär Holmgren
  3. Isabella Lövin
  4. Magnus P Wåhlin
  5. Emma Nohrén
  6. Henrik Blind
  7. Rebecka Le Moine
  8. Mursal Isa
  9. Aida Badeli
  10. Bassem Nasr

 

Centerpartiet (RE)

  1. Emma Wiesner
  2. Abir Al-Sahlani
  3. Svante Linusson
  4. Sven Tornberg
  5. Emma Blomdahl-Wahlberg
  6. Effie Kourlos
  7. Niels Paarup-Petersen
  8. Elsie Gisslegård
  9. Erik Evestam
  10. Emmyly Bönfors
  11. Anton Ångman
  12. Lars Thomsson
  13. Sofia Jarl
  14. Raymond Pettersson
  15. Helena Wilhelmsson
  16. Anders Dahlberg
  17. Julie Tran
  18. Harald Lagerstedt
  19. Malin Björk
  20. Patrik Davidsson
  21. Annette Linander
  22. Thomas Harladsson
  23. Julia Algotsson
  24. Abetare Gashi
  25. Sofia Jerneck
  26. Thomas Andersson
  27. Cecilia Runesson
  28. Hugo Peterson
  29. Jenny Håkansson
  30. Anders Wigelsbo
  31. Frida Nilsson
  32. Nora Karlsson
  33. Mattias Claesson
  34. Louise Grabo
  35. Johan Örjes
  36. Kristina Eriksson
  37. Tomas Selin
  38. Emma Järund
  39. Eric Lundvall
  40. Jenny Drugge
  41. Joakim Westlund
  42. Mattias Larsson
  43. Anna Blissing
  44. Abdulalim Alkatea
  45. Ove Wiktorsson
  46. Malin Svedlund
  47. Lars Vikinge
  48. Johanna Engström
  49. Lars Carlsson
  50. Martina Hallström
  51. Hampus Rydahl
  52. Antoni Wegemo
  53. Henrik Juhlin
  54. Anu Majkvist
  55. Magnus Hellmark
  56. Unn Harsem
  57. David Säll
  58. Lena Lagerstam

 

Kristdemokraterna (EPP)

 

  1. Alice Teodorescu Måwe
  2. Ella Kardemark, Kommunalråd, Halmstad
  3. Martin Hallander, Regionpolitiker, Malmö
  4. Elisabet Lann, Kommunalråd, Göteborg
  5. Michaela Hollis, Generalsekreterare, Hässelby
  6. Mikael Bäckström, Lantbrukare, Aneby
  7. Mikael Oscarsson, Riksdagsledamot, Uppsala
  8. Sarah Kullgren, Förbundsordförande KD-kvinnor, Karlstad
  9. Stefan Sarmes, Förbundsordförande KDU, Stockholm
  10. Ella Bohlin, Kommunikationskonsult, Hägersten
  11. Marcus Jonsson, Pressesekreterare, Sundbyberg
  12. Maria Maric, Statsvetare säkerhetspolitik, Tibro
  13. Staffan Danielsson, Bondeföretagare, Linköping
  14. Birgitta Sacrédeus, Regionråd, Mora
  15. Yusuf Aydin, Riksdagsledamot, Norsborg
  16. Birgitta Södertun, Fd kommunalråd, Helsingborg
  17. Roland Sjögren, Kommunalråd, Lycksele
  18. Malin Gabrielsson, Regionråd, Västerås
  19. Patrik Åkesson, Företagare, Växjö
  20. Annika Sjögren, Ombudsman, Hofors
  21. Carl-Wiktor Svensson, Regionråd, Högsby
  22. Nedžad Deumic, Kommunalråd, Stenungsund
  23. Angelica Karlsson, Politisk sakkunnig, Örebro
  24. Kjell-Arne Ottosson, Riksdagsledamot, Årjäng
  25. Krister Pounu, Projektledare, Kiruna
  26. Stephen Jerand, Fd länspolismästare, Östersund
  27. Evelina Solem, Intensivvårdssjuksköterska, Uppsala
  28. Larry Söder, Riksdagsledamot, Kungsbacka
  29. Ronja Brusell Strid, Gruppledare, Sundsvall
  30. Lukas Forsberg Bernevång, Juriststudent, Örebro
  31. Susanne Henning Aihonen, Politisk sekreterare, Arboga
  32. Conny Brännberg, Regionpolitiker, Skövde
  33. Anna Ekberg, Egenföretagare, Ronneby
  34. Mathias Bengtsson, Riksdagsledamot, Gagnef
  35. Anna Zelvin, Regionråd, Växjö
  36. Tony Mesko, Egenföretagare, Eskilstuna
  37. Miriam Lilja, Nationalekonom, Lerum
  38. Samuel Stengård, Kommunalråd, Västerås
  39. Zeljka Axelsson, Placeringskoordinator, Habo
  40. Marcus Löf Hällström, Undersköterska, Bollnäs
  41. Sara Degrér, Gruppledare, Stocksund
  42. Fredrik Wallén, Poliskommissarie, Stockholm
  43. Annicki Oscarsson, Regionråd, Ödeshög
  44. Veronica Kerr, Statsvetare, Umeå
  45. Patrick Christensen, Managementrådgivare, Malmö
  46. Gudrun Brunegård, Riksdagsledamot, Vimmerby
  47. Kalle Bäck, Konsult, Göteborg
  48. Elisabeth Kihlström, Fd Regionråd, Hammarö
  49. Eric Ericsson, Servicechef, Ystad
  50. Désirée Pethrus, Regionråd, Stockholm
  51. Lars-Erik Wikberg, Pensionär, Haparanda
  52. Sara Lidqvist, Ingenjör, Gotland
  53. Maria Borgehammar, Politisk sekreterare, Örnsköldsvik
  54. Per Boström, Entreprenör, Skellefteå
  55. Pernilla Hagman
  56. Lucas Swärd
  57. Roland Utbult, Riksdagsledamot, Öckerö

 

Vänsterpartiet (Vänstern)

  1. Jonas Sjöstedt, Umeå
  2. Hanna Gedin, Malmö
  3. Carolina Gustafsson, Kiruna
  4. Marta Aguirre, Storstockholm
  5. Umihama Rasovic Kasumovic, Eslöv
  6. Joel Grimborg, Falun
  7. Gertrud Ingelman, Linné
  8. Christina Hedin, Östersund
  9. Felicia Granath, Västerås
  10. Lotta Lagnander, Gävle
  11. Saga Carlgren, Gotland
  12. Patrik Renfors, Oxelösund
  13. Tove Pehrsson, Solna
  14. Tania Bengtsson, Halmstad
  15. Ilona Szatmári Waldau, Uppsala
  16. Glenn Berggård, Luleå
  17. Katja Ollila, Hällefors
  18. Tobias Holmberg, Norrköping
  19. Erfan Kakahani, Sundsvall
  20. Siri Hasting, Karlstad
  21. Linnea Bengtsson, Kristianstad
  22. Maria Garmer, Växjö
  23. Peter Pedersen, Degerfors
  24. Zee Vieira, Norrtälje
  25. Tove Fraurud, Uppsala
  26. Lotta Johnson Fornarve, Oxelösund
  27. Rodrigo Arce, Hammarby-Skarpnäck
  28. Willy Neumann, Jönköping
  29. Richard Deichmann, Kalmar
  30. Emil Estebanez, Falköping
  31. Robert Armblad, Växjö
  32. Jessica Gustafsson, Stenungsund
  33. Hermineh Hourdad, Angered
  34. Sofia Bryngelsson, Borås
  35. Eva Espling, Lysekil
  36. Jessica Nilsson, Hammarby-Skarpnäck

 

Liberalerna (RE)

  1. Karin Karlsbro, Stockholm 
  2. Anna Maria Corazza Bildt, Stockholm 
  3. Simona Mohamsson, LUF/Västsverige 
  4. Philip Sandberg, Skåne 
  5. Nina Larsson, Stockholm 
  6. Roger Haddad, Västmanland 
  7. Eva Edwardsson, Uppsala 
  8. Erik Berg, LUF/Uppsala 
  9. Johanna Wyckman, Östergötland 
  10. Jakob Olofsgård, Jönköping 
  11. Emma Lilja Sjödin, Jämtland 
  12. Rickard Ydrenäs, Stockholm 
  13. Monica Lundin, Dalarna 
  14. Filip Zackrisson, Halland 
  15. Camilla Mårtensen, Skåne 
  16. Carsten Jensen, Västsverige 
  17. Christina Rosén, Kronoberg 
  18. Dan-Aria Sucuri, Stockholm 
  19. Annika Carp, Skaraborg 
  20. Anton Sjöstedt, Värmland 
  21. Elin Nilsson, Örebro 
  22. Per-Ola Grönberg, Gävleborg 
  23. Hanna Lundin Jernberg, Västerbotten 
  24. Per Lampinen, Norrbotten 
  25. Ina Lindström Skandevall, Västernorrland 
  26. Sara Wettergren, Skåne 
  27. Lina Nordquist, Uppsala 
  28. Fredrik Brange, Skåne 
  29. Ylva Mozis, Stockholm 
  30. Martin Ängeby, Stockholm 
  31. Edvin Mårtensson, Stockholm 
  32. Heinz Sjögren, Stockholm 
  33. Willhelm Sundman, Örebro 
  34. Richard Brodd, Västsverige 
  35. Cecilia Oredsson Barnes, Skåne 
  36. Hannes Snabb, LS/Gävleborg 
  37. Nadin Faisal Fahkro, Stockholm 
  38. Alex Nilsson, LUF/Västerbotten 
  39. Hanna Schölander, Västsverige 
  40. Malin Sjöberg Högrell, Uppsala 
  41. Maja Nilsson, LUF/Norrbotten 
  42. Roger Gardell, Blekinge 
  43. Karolina Wallström, Örebro 
  44. Jonathan Törnstrand, LUF/Sörmland 
  45. Amie Kronblad, Stockholm 
  46. Pär Löfstrand, Jämtland 
  47. Gisela Wood, Gotland 
  48. Pär Johnson, Skaraborg 
  49. Catherine Tynes Kjellbergh, Västsverige 
  50. Tommy Lindström, Kalmar 
  51. Veronica Almroth, Västsverige 
  52. Yonathan Sebhatu, Stockholm 
  53. Hadar Cars, Stockholm 

 

Piratpartiet (Ej i EU-parlamentet)

  1. Katarina Stensson
  2. Mattias Bjärnemalm
  3. Mattias Rubenson
  4. Aleksandra Lebedeva
  5. Jakob Sinclair
  6. Henrik Hernando Passmark
  7. Christoffer Eldengrip
  8. Sara Hjalmarsson
  9. Mikael Enmalm
  10. Gabriel Karlsson
  11. Philip Johansson
  12. Otto Larsson
  13. Helena Lingmar
  14. Alicia Dedorson
  15. Magnus Andersson

 

Medborgerlig samling (Ej i EU-parlamentet)

  1. Pia Rundkvist
  2. Liselott Martynenko Agerlid
  3. Ilan Sadé
  4. Lena Malmberg
  5. Johan Varland
  6. Staffan Gunnarsson
  7. Henrik Alexandersson  HAX
  8. Kai Rämö
  9. Erik Liungman
  10. Alexander Bard
  11. Robert Lundkvist
  12. Rurik Holmberg
  13. Anna Gunnarsson
  14. Edward Nordén
  15. Rolf Hallgren

 

 

 

 

TIDIGARE VAL

Annonser
Annons från EU-kommissionen
Annons från socialdemokraterna
Fackliga Brysselkontoret

TIDIGARE VAL

Annonser
Annons från EU-kommissionen
Annons från socialdemokraterna
Fackliga Brysselkontoret